Holčička (2) s nejvzácnějším typem krve umírá na nádor. Dárců pro ni není dost

7. 12. 2018
19:00

Dvouletá holčička z Floridy onemocněla smrtelným neuroblastomem, který ji postupně zabíjí. Pro Zainab Mughalovou by byla řešením léčba, která zahrnuje krevní transfúzi, ale tu zatím podstoupit nemůže. Má nejvzácnější typ krve, který existuje, hledání dárce je proto komplikované. Lékaři dosud našli na celém světě jen tři možné kandidáty, uvedla britská televize Sky News.

Neuroblastom je poměrně častý mimolebeční nádor, který se vyskytuje výhradně u dětí, a to u těch nejmenších. V 50 procentech se projeví u dětí do dvou let, v 75 procentech do čtyř let a v 90 procentech do deseti let. Onemocnění zasahuje nervové buňky a nadledviny, ze kterých může rychle metastázovat.

Pro rodiče je neuroblastom noční můrou a stal se jím i pro rodiče malé Zainab. V jejím případě je ale situace ještě zhoršená, protože holčička disponuje velice vzácnou krví, kvůli které zatím nemůže podstoupit léčbu.

V krvi děvčátka totiž schází běžná protilátka známá jako „Indian B“, kterou většina lidí má. Může tak přijmout krev pouze od těch, kteří protilátku postrádají také, a těch není mnoho. Geneticky jde o lidi, jejichž rodiče jsou čistokrevní Pákistánci, Indové nebo Iráčané a mají krevní skupinu 0 nebo A. Právě mezi těmito jedinci se vyskytují osoby, kterým protilátka Indian B také chybí. I tady jde ale jen zhruba o čtyři procenta případů.

Na úspěšnou léčbu je potřeba deset dárců

Zainab se tak nachází ve velice komplikované situaci. Oba dva její rodiče prošli testy, ale bohužel stejnou krev nemají. „Byla diagnostikovaná před dvěma měsíci, ale ten nádor v ní rostl skoro 10 měsíců,“ řekl o své dceři její otec Raheel Mughal.

„Všichni jsme plakali, nikdo to nečekal. Pak ještě navíc doktoři zjistili, že má extrémně vzácný typ krve. To nás ještě víc vyděsilo, ale naštěstí Bůh našel cestu a nějaké dárce k nám přivedl, takže základní procedury již mohla podstoupit,“ pokračoval Mughal. Zmínil tak fakt, že tři lidé s kompatibilní krví již jeho dceři pomohli.

Tři dárci ale znamenají velmi omezené množství krve. Zainab jí bude potřebovat mnohem více, než dokážou poskytnout. „Určitě bude potřebovat více krve, její život na tom záleží. Pomozte mé dceři,“ požádal otec.

Zatím rodina spolupracuje s neziskovou organizací OneBlood, která jim s hledáním dárců pomáhá. Právě ta jim tři dosavadní dárce pomohla najít. Jeden byl z Londýna a dva z USA, šlo tak o první případ v historii OneBlood, kdy americký pacient získal krev od člověka za oceánem. Celkem by však Zainab potřebovala 10 dárců, aby měla jistotu, že její léčba může proběhnout v rozsahu, ve kterém potřebuje.

Video „Dnes léčíme i rakovinu, která dříve zabíjela.“ Mikrobiolog Vilček popsal vývoj nových léků - David Budai, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

offline ( 7. prosince 2018 20:11 )

A co se vrátit domů? Indů je miliarda, Pakošů o něco míň... Nalezli na Západ, kdo tam o ně stál?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa