Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Zeman pohřeb Bushe (†94) vynechá, kdo zastoupí Česko? Rakev exprezidenta uctil Trump

Aktualizováno -
3. prosince 2018
06:50
Autor: ČTK, ula - 
3. prosince 2018
08:15

Prezident Miloš Zeman ani premiér Andrej Babiš na státní pohřeb bývalého prezidenta USA George Bushe staršího do USA nepoletí. Česko tak bude zastupovat předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), potvrdila jeho mluvčí Barbora Štenglová. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že Vondráček pojede do USA na základě dohody se Zemanem. Rakev s exprezidentem Bushem převezl v pondělí večer prezidentský speciální letou Air Force One v půl desáté večer. Po pietní ceremonii následně rakev přepravili do Kapitolu, památku už uctil prezident Donald Trump s manželkou.

„Posledního rozloučení s Georgem H. W. Bushem v USA se za Českou republiku na základě pověření a vzájemné dohody s prezidentem republiky zúčastní předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček,“ napsal dnes na Twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček

Státní pohřeb ve středu

Jednačtyřicátý americký prezident Bush starší zemřel v pátek večer v Houstonu ve věku 94 let. Státní pohřeb bude mít ve středu ve washingtonské katedrále. Bohoslužby se zúčastní také současný americký prezident Donald Trump. Ve čtvrtek bude Bush uložen do hrobu vedle své ženy Barbary v texaském městě College Station, kde sídlí jeho prezidentská knihovna.

Bushovo tělo dnes nejprve převezla smuteční kolona z houstonského pohřebního ústavu na Ellingtonovo letiště, kde se za přítomnosti exprezidentových potomků včetně jeho syna George mladšího, rovněž někdejšího prezidenta, konala krátká pietní ceremonie. Té se zúčastnila asi stovka pozvaných hostů. Následně čestná stráž naložila rakev na palubu letounu, který poté i s Bushovou rodinou odletěl na Andrewsovu základnu.

Proletěl se i pes Sully

Na poslední Bushovu cestu do Washingtonu poskytl současný šéf Bílého domu Donald Trump své prezidentské letadlo. To, pokud je na palubě úřadující hlava Spojených států, nese volací znak Air Force One. Nynější let byl označen Special Air Mission 41 (Zvláštní letecká mise 41), což odkazuje na fakt, že Bush starší byl 41. americkým prezidentem.

Na palubě letounu byl i Bushův labrador Sully. Ten někdejšímu prezidentovi, který byl poslední roky odkázán na kolečkové křeslo, od letošního roku pomáhal jako asistenční pes. Ve službě bude pokračovat, bude pomáhat zraněným vojákům.

Letadlo se zesnulým exprezidentem na přistávací ploše přivítali nastoupení námořníci a příslušníci letectva. Agentura AP napsala, že námořníci byli povoláni z letadlové lodě USS George H. W. Bush, která nese exprezidentovo jméno

Památku uctil Trump s Melanií

Prezidentský speciál Air Force One dorazil na Andrewsovu leteckou základnu na předměstí Washingtonu v 21:25 SEČ. Po pietní ceremonii převezla smuteční kolona rakev do Kapitolu.

Tam rakev, která byla zahalena do americké vlajky, po schodech k rotundě vynesla čestná stráž. Na místě čekal Bushův syn, rovněž někdejší prezident USA, George W. Bush s manželkou. 

Asi o tři hodiny později na místo přijel současný americký prezident s první dámou. Trump u rakve dlouze zasalutoval a Melania si položila ruku na srdce. Jediným zvukem ve velkém mramorovém sále, kde před Bushem byly vystaveny rakve s pozůstatky 12 amerických prezidentů, byl cvrkot spouští fotoaparátů.

Do hrobky vedle manželky a dcery

Ve středu, kdy je v USA vyhlášen státní smutek, se bude ve washingtonské katedrále konat rozloučení s Bushem.

Poté bude rakev letecky přepravena zpět do Houstonu, kde se ve čtvrtek bude konat další pietní rozloučení. Z Houstonu rakev s Bushovým tělem odvezou do města College Station, kde bude někdejší prezident na pozemku své knihovny pohřben do hrobu po boku své ženy Barbary a dcery Robin.

Video Na pohřeb Barbary Bushové dorazili čtyři exprezidenti USA, Trump se neukázal - Reuters

victor1 ( 4. prosince 2018 08:40 )

Nevím,proč by se měl Miloš zahazovat s nějakým americkým hownem,vy dva hňupové.Tam ho měli pohodit někde u cesty to americké hovado.

1912 ( 4. prosince 2018 05:56 )

Váléčným vrahům se nejezdí na pohřeb

pifpaf ( 3. prosince 2018 23:51 )

A ty jseš střízlivej?

simeone ( 3. prosince 2018 20:17 )

Pan prezident Zeman se nebude zahazovat s nějakým uličníkem jakým bezesporu tento pošlý exkrement byl. Ona totiž ta povedená rodinka Bushů(čti Křováků)nejsou žádní andílci.

pooresh ( 3. prosince 2018 18:49 )

Cesko v soucasne dobe,bohuzel nema jedineho predstavitele statu,ktereho muze vyslat k vyznamnym udalostem. Uz zbyva jen ten Kreml,jen ten Kreml

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud