Se senátorem McCainem (†81) se loučili Obama i Bush ml. Trump šel radši na golf

Autor: ČTK, kal - 
1. 9. 2018
19:10

Hned dva bývalí prezidenti USA promluvili na pietním rozloučení se zesnulým republikánským senátorem Johnem McCainem (†81), který podlehl rakovině mozku. Ve washingtonské národní katedrále měli v sobotu projevy mimo jiné George Bush mladší a Barack Obama. S úvodní emotivní řečí přišla ale McCainova dcera Meghan. Před shromážděním o zesnulém hovořili také McCainův přítel, senátor Joe Lieberman, či někdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger. Na pietě chyběl současný americký prezident Donald Trump, kterého McCain kritizoval.

Rodina zesnulého senátora za stát Arizona dala jasně najevo, že si nepřeje, aby se Trump zúčastnil rozloučení s McCainem v Arizoně, Washingtonu či vlastního pohřbu v Annapolisu ve státě Maryland. Trump se místo toho vydal do svého golfového klubu ve virginském Sterlingu, informovala média. Po celou dobu sobotního obřadu psal na Twitter příspěvky o tématech, která s McCainem nijak nesouvisela. Piety se nicméně účastnila Trumpova dcera Ivanka a její muž Jared Kushner.

Trump před časem mimo jiné řekl, že McCain není žádný válečný hrdina. S odkazem na období, které senátor strávil v zajetí, uvedl, že má rád lidi, kteří se do zajetí nedostali.

Senátorova dcera: Amerika Johna McCaina nepotřebuje být znovu velká

„Amerika Johna McCaina je štědrá, vstřícná a odvážná. Je důvtipná, sebevědomá a bezpečná. Plní své povinnosti. Promlouvá klidně, protože je silná. Nechvástá se, protože to nepotřebuje. Amerika Johna McCaina nepotřebuje být znovu velká, protože Amerika byla velká vždy,“ řekla ve svém emotivním vystoupení v slzách McCainova dcera Meghan. Odkazovala tak na Trumpův politický styl a volební heslo Make America Great Again.

„Jeho smrt Američanům podle všeho připomněla hodnoty, které z nás činí velký národ,“ řekl McCainův přítel Lieberman. „Naše země má ohromné štěstí, že v dobách, kdy národ podstupuje nějakou zkoušku, se vždy objeví velké osobnosti, které nám připomenou naši zásadní jednotu... John McCain byl jedním z těch darů osudu,“ konstatoval ve své řeči Kissinger.

Bush ml. zmínil pevné zásady, Obama nepředvídatelnost

„John byl především mužem pevných zásad. Řídil se souborem občanských ctností, které daly jeho životu i této zemi smysl a sílu,“ charakterizoval McCaina Bush mladší.
Obama připomněl McCainovy zásadní vlastnosti - arizonský senátor byl podle něj nepředvídatelný a nekonformní, vždy šel proti proudu.

„To se projevovalo v Johnově pohrdání sebelítostí. Prošel si peklem, a přesto mu nikdy nechyběla energie, optimismus a chuť do života,“ vyzdvihl Obama hlavní povahové rysy zesnulého senátora a připomněl zároveň jeho vietnamské zajetí a boj s nemocí.

Jak Bush mladší, tak Obama uvedli, že souboj s McCainem z nich udělal lepší prezidenty. McCain bude pohřben v neděli po soukromém obřadu na hřbitově v Annapolisu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

santusof ( 2. září 2018 15:14 )

prej si raděj prostřelil palici, než by skončil na guantanámu

Antonin Blaha ( 2. září 2018 09:54 )

 Vschni se stejnym IQ 0 😉

1912 ( 2. září 2018 07:19 )

vrazi i ti co mu byli na pohřbu !!

yokky ( 1. září 2018 23:32 )

nevis co rikas

yokky ( 1. září 2018 23:29 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa