Ukrajinci jsou na třicet dní ve válečném stavu. Kvůli lodím zajatým Rusy

Aktualizováno -
26. 11. 2018
20:40
Autor: base, ČTK - 
26. 11. 2018
12:46

Kyjev a Moskva se dnes vzájemně obviňují z odpovědnosti za incident u břehů anektovaného Krymu v Kerčském průlivu, spojujícím Černé a Azovské moře. Ruští pohraničníci tu v neděli zajali tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a 23 námořníků. Rusko prostřednictvím své ombudsmanky ujistilo, že tři zranění Ukrajinci nejsou v ohrožení života. V reakci na incident ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal dekret o vyhlášení válečného stavu, který večer schválil parlament.

Moskva obviňuje Kyjev, že incident schválně vyprovokoval, aby nynější ukrajinské vedení mělo záminku k zavedení stanného práva a udržení se u moci, jakož i ke zpřísnění západních sankcí proti Rusku.

Incident „páchne volebními hrami“, uvedl mluvčí Dmitrij Peskov v první reakci Kremlu. Šlo o „jednoznačnou provokaci“ Kyjeva, tvrdí šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov a vyzývá Západ, aby pomohl přivést k rozumu ukrajinské politiky, kteří „se pokoušejí získat politické body válečnickou hysterií“. „Cíle jsou jasné: 'otřást' Ukrajinou vyhlášením válečného stavu, zmobilizovat protiruské nálady na Západě a zpřísnit protiruské sankce,“ usoudil Lavrovův náměstek Grigorij Karasin.

Válečný stav zatím na 30 dnů

Vyhlášení válečného stavu, který v zemi platí 30 dní, podle agentury AP znemožní zahájení prezidentské volební kampaně, které je naplánováno na 30. prosince. Někteří poslanci proto obvinili Porošenka z pokusu ovlivnit blížící se prezidentské klání. Prezidentské volby na Ukrajině mají být v březnu příštího roku. V průzkumech veřejného mínění zatím vede šéfka opozice, bývalá premiérka Julija Tymošenková. Značná část voličů je ale dosud nerozhodnutá.

Evropská unie vyzvala Rusko, aby se v Azovském moři zdrželo dalších provokací a propustilo zadržovaná ukrajinská plavidla i námořníky. Podle mluvčí unijní diplomacie Maji Kocijančičové je v současné situaci zásadní, aby všechny strany prokázaly co největší zdrženlivost. Podobně se vyjádřili i zástupci Severoatlantické aliance.

Nedělní incident vyvolává vážné otázky, především ohledně použití vojenské síly ze strany Ruska, pro něž podle dosud známých skutečností nebyl žádný důvod,“ řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Vývoj v Kerčském průlivu se znepokojením sleduje i Česká republika, která by dala přednost společné evropské reakci, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček. Česko by se podle něj připojilo k případným sankcím, pokud by se je EU rozhodla uvalit. „Pro nás je důležité, aby obě strany deeskalovaly situaci a upustily od porušování mezinárodního práva,“ podotkl Petříček.

Z porušování mezinárodního práva se vzájemně obviňují obě strany. „Okupanti (Rusové) odmítají zajistit právo svobodné plavby, zaručené mezinárodními dohodami,“ zdůrazňují Ukrajinci. „Porušili klíčová ustanovení mezinárodního práva, nejen mořského (...), které vyžadují od všech států, aby respektovaly svrchovanost druhého státu,“ prohlásil na ukrajinskou adresu ruský ministr Lavrov.

Jablkem sváru se jeví situace v Kerčském průlivu, přes který Rusko postavilo most vedoucí na anektovaný Krym. Jeho připojení k Rusku ovšem Ukrajina, ani většina zemí světa neuznává. Evropská unie už v neděli upozornila, že mezinárodní námořní právo zavazuje Ruskou federaci okamžitě otevřít Kerčský průliv pro lodní dopravu a udržovat jej otevřený.

Video Putin otestoval novou pušku. - Reuters

O tom, proč Rusové na Krymu tolik lpí čtěte ZDE

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 27. listopadu 2018 11:13 )

Posrancenko prohlásil, že to je provokace Ruska. Přesně tak, jak A.Hitler pro rozpouzání 2.svět. války se vymlouval, že ho provokuje Polsko. NAkonec to musel vyresit Stalin..A lip to ani neslo.

satanas ( 27. listopadu 2018 10:55 )

Ukrosi se 30 dni budou obavat "Naletu na blby"..Jeste ze maj toho svyho "Diktatora",,ten jim prineslm "Pravdualasku";,o blahobytu ani nemluve,..

5nastolevceskych ( 27. listopadu 2018 07:49 )

Zemanoide, Ukrajina svou vlastní armádu neměla, bylo to komando sovětské Rudé armády, rozkaz k povraždění oněch polských důstojníků podepsal osobně soudruh Stalin. Dokument byl již odtajněn. Ale ty jako soudruh jsi povinen lhát.

Taurus70 ( 27. listopadu 2018 06:37 )

5nastolevceskych Vy telatko kdyz uz se snazite o argumentaci tak pravdivou Katyn byla praci Ukrajincu a da se rici ze i iniciativou odmenovali se Polakum za stejne lahudky podivejte se na film ktery je na Ukrajine jen tak mimochodem zakazany😂😂😂

5nastolevceskych ( 26. listopadu 2018 23:09 )

Kulka do zátylku od soudruhů jako v Katyni?

Zobrazit celou diskusi
Další videa