Vojáci mají povoleno migranty střílet, oznámil Trump. Hrozí uzavřením hranic

Autor: ČTK, pk - 
22. listopadu 2018
19:45

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek pohrozil dočasným uzavřením celé americko-mexické hranice, pokud se jižnímu sousedovi vymkne kontrola nad současnou situací. Hovořil tak o migrantech ze Střední Ameriky, kteří se chtějí dostat do USA. Trump rovněž potvrdil, že americkým vojákům povolil použít smrtící sílu proti migrantům, „pokud budou muset“, informovala agentura AP.

Šéf Bílého domu před novináři na Floridě pohrozil úplným uzavřením americko-mexické hranice „na nějakou dobu, dokud nad ní nezískáme kontrolu“. Hranice podle prezidenta bude zablokována v případě, že americká administrativa dospěje k závěru, že Mexiko na své straně hraniční linie situaci nezvládá.

Trump poukázal na situaci kolem migrantů, kteří se v takzvané karavaně vydali do USA a utábořili se v příhraničním mexickém městě Tijuana. Podle jeho slov to je „velmi špatná situace“.

„Žádné zločince do země nepustíme“

Prezident rovněž prohlásil, že dal americkým vojákům na hranici povolení použít smrtící sílu proti migrantům, pokud to bude nutné. „Doufám, že nebudou muset,“ poznamenal Trump. Zdůraznil ale, že nemá jinou možnost, protože úřady v tomto případě mají co do činění s „hrubými lidmi".

Prezident USA ve čtvrtek podle agentury DPA znovu tvrdil, že mezi migranty je mnoho zločinců a „strašně nebezpečných osob“. „Žádné zločince do země nepustíme,“ ujistil.

Časopis Newsweek už v úterý napsal, že Trumpova administrativa schválila využití vojáků při prosazování zákonů na jižní hranici a povolila jim i použití smrtících zbraní.

Vojáci staví bariéry a instalují ostnatý drát

Už na začátku listopadu Trump varoval, že pokud migranti budou na vojáky házet kamení, mohou po nich příslušníci armády střílet. K jižní hranici mezitím byly vyslány tisícovky vojáků, kteří mají poskytovat logistickou podporu pohraničním úřadům. Mimo jiné instalují ostnatý drát a staví bariéry.

Do Tijuany dorazilo od minulého týdne už přes 4000 středoamerických běženců, kteří se chtějí dostat do USA a požádat tam o azyl. Od minulého týdne zadržela policie v Tijuaně 57 lidí, většinou kvůli držení lehkých drog, kvůli opilosti a výtržnostem, čtyři desítky z nich už místní úřady deportovaly.

Migranti utíkají ze zemí Střední Ameriky před chudobou, nezaměstnaností a pouliční kriminalitou. Město Tijuana už zažilo podobnou karavanu migrantů před dvěma lety, kdy dorazilo několik tisíc Haiťanů. Mnohým z nich se podařilo dostat do USA, ale mnozí zakotvili v Mexiku.

20 let dokumentuje život na hranicích USA s Mexikem. „Zeď znamená slabost, ne sílu,” vzkazuje Trumpovi

Video 20 let dokumentuje život na hranicích USA s Mexikem. „Zeď znamená slabost, ne sílu,” vzkazuje Trumpovi - Václav Lang

Trump pohrozil dočasným uzavřením jižní hranice s MexikemTrump pohrozil dočasným uzavřením jižní hranice s Mexikem | ČTK

diskutujici ( 23. listopadu 2018 08:33 )

V poradku. Tak by to melo byt i v Europe po cele vnejsi hranici..

jarabak ( 22. listopadu 2018 23:23 )

Nebezpeční jsou už tím, že budou volit levici. nepouštět tu pakáž do země. Máte tam té svoloče už tak dost, pane Trumpe. Bravo

PPP150W ( 22. listopadu 2018 23:23 )

Na co si to tady hrajete? Vítali jste...

offline ( 22. listopadu 2018 22:21 )

Když nezastaví a třeba nepostřílejí dvacet tisíc, za měsíc tam bude stát dvacet milionů a ty už nezastaví nic a nikdo.

tomik007 ( 22. listopadu 2018 21:53 )

Vitali jste Hitlera, Stalina, Kikinu, Topolanka i Burdu - takze horszi to uz nebude

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud