Řidiči pozor: Za blokování záchranářů až 52 tisíc, Němci chtějí zvýšit pokuty

21. 11. 2018
13:52

Mělo by být standardem, že když přijíždí sanitka, vozidla jí na silnici uhnou. A to i v případě, že jde o stojící kolonu – záchrana lidských životů je nadřazená komfortu řidičů. Realita je ale taková, že často se tak neděje a příjezd sanitky se zpozdí. K nešvaru navíc nedochází jen u nás, ale i u našich sousedů. Němci proto zvažují, že pokutu za nevytvoření záchranářské uličky skokově zvýší na 2000 eur (52 tisíc korun), píše The Guardian.

Německá vláda krok zvažuje v návaznosti na studii, ze které vyšlo, že příjezd sanitky je kvůli zácpě a chování řidičů zpožděn v průměru o pět minut. Pět minut přitom může být v některých situacích rozdíl mezi životem a smrtí.

Němečtí řidiči jsou k tvorbě záchranářských uliček intenzivně vedeni již od autoškoly. Často se proto dávají za příklad v Česku, kde ji lidé tvoří spíše neochotně a na poslední chvíli, byť je její tvorba povinná. Ani Němci ovšem v pouštění sanitek nejsou tak skvělí, jak se traduje a Německý červený kříž (DRK) dokonce mluví o alarmující situaci.

Řidiči totiž často místo toho, aby tvořili uličku, začnou incident natáčet na svůj telefon, protože si jej chtějí vystavit na sociální sítě. DRK to zjistil v průzkumu, v rámci kterého se dotazoval 96 záchranářských týmů. Čtyři z pěti záchranářů uvedli, že jim běžně někdo cestu blokuje. „Výsledky jsou šílené. Mluvíme o lidských životech, kdy se každá sekunda počítá,“ uvedla Gerda Hasselfeldová, prezidentka DRK.

Pokuta začínala na symbolických 500 Kč

„Filmařská obsese“ řidičů má na svědomí dokonce již první oběti. Celonárodní debatu loni vyvolala nehoda autobusu nedaleko Mnichova, při které zemřelo 18 pasažérů. Záchranáři se k nim dostali pozdě, protože jejich cestu blokovali řidiči, kteří si nehodu začali natáčet.

Bavorská policie v reakci na nešťastnou událost vydala prohlášení, ve kterém urgovala, ať řidiči myslí na mrtvé a zraněné a nic si při nehodách nenatáčí, protože to nejen blokuje záchranáře, ale je to morálně špatné. „Jak byste se cítili, kdyby to byla vaše rodina nebo vaši kamarádi?“ ptala se tehdy.

I proto byla loni pokuta za nevytvoření záchranářské uličky zvýšena z 20 eur (520 korun) na 320 eur (8320 korun). Řidičům k tomu hrozí, že můžou ztratit řidičský průkaz. Podle německé vlády je to ale málo a chce pokutu dále zvýšit na 2000 eur (52 000 korun). „Pokud se shodneme, že současné pokuty nepomáhají, ještě je zvýšíme,“ potvrdil deníku Neue Osnabrucker dolnosaský zemský ministr vnitra Boris Pistorius.

Video Moravskoslezský kraj jako první v republice začal školit své policisty, šoféry sanitek, ale i hasiče v extrémně rychlé a zároveň bezpečné jízdě. - Jiří Nováček
1080p 720p 360p

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa