Přistižení cestující bez platného jízdního dokladu měli štěstí, že se kontrola konala v den, kdy dopravní podnik vyhlásil podmíněnou amnestii. Stačilo, aby si přistižení v daný den koupili minimálně čtvrtletní jízdenku a místo pokuty zaplatili pouze storno poplatek ve výši 50 korun,“ upřesnila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Denní kontrolu udělali revizoři 8. listopadu mezi 5. a 22. hodinou a podle dopravního podniku byl počet těch, kteří využili podmíněnou amnestii, nebývale vysoký. „Obvykle ji využije asi 30 % černých pasažérů, současných 36 % je nebývale vysoké číslo,“ upřesnila mluvčí dopravního podniku.

Pokud někdo v brněnském dopravním podniku cestuje tzv. načerno, musí při přistižení zaplatit jízdné a pokutu 1500 korun. Jestliže je ale cestující ochoten uhradit ji na místě či do pěti dnů, klesne sankce na 800 korun. Základní čtvrtletní jízdenka v Brně stojí v závislosti na počtu pásem od 1370 do 3510 korun, studentská od 685 do 1220 korun.

VIDEO: Brněnský dopravní podnik umožňuje přistiženým černým pasažérům vyváznout bez trestu.

Video
délka: 01:13.38

Dnes bez pokuty! Revizor v rámci preventivní akce odhalil černého pasažéra, mladík v šedém tričku zvolil výstup z tramvaje na nejbližší zastávce. Zdeněk Matyáš