Holčička Amal (†7) zemřela v Jemenu hlady. Její fotka šokovala svět

Autor: ČTK - 
3. listopadu 2018
10:55

V uprchlickém táboře na severu Jemenu zemřela hlady sedmiletá dívka Amal Husajnová. Její fotografie v reportáži amerického deníku The New York Times tento týden vyvolala šok a pobouření na sociálních sítích. Fotograf chtěl smutným obrázkem holčičky vyzáblé na kost upozornit na zhoršující se humanitární krizi, způsobenou občanskou válkou. OSN už dlouho varuje před hladomorem, který podle ní hrozí až 14 milionům Jemenců, tedy zhruba polovině obyvatel arabské země.

Fotograf deníku The New York Times Tyler Hicks popsal, jak pro něj bylo obtížné a emotivní fotografii umírající dívenky pořídit. Zdůraznil ale, že považoval za důležité na hrůzy této války upozornit. Humanitární krize, kterou boje za čtyři roky způsobily, je podle OSN v současnosti nejhorší na světě.

Deník The New York Times citoval zoufalou matku holčičky, ale také jemenského doktora, který dívku ošetřoval. „Máme mnohem více takových případů,“ uvedl.

Jemen sužuje občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové, podporovaní Íránem, a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Přes 10 tisíc obětí války

Válka v Jemenu si už vyžádala tisíce lidských životů, poslední, asi dva roky staré, údaje OSN hovoří o 10 000 obětech. Některé zdroje odhadují, že v tomto konfliktu zemřelo na 50 tisíc Jemenců.

Podle regionálního ředitele Dětského fondu OSN (UNICEF), jehož dnes citovala agentura AP, znemožnují obě strany bojů doručení humanitární pomoci do země. „Nespolupracují s námi a neumožňují nám dělat práci tak rychle, jak je potřeba,“ řekl Geert Cappelaere agentuře AP v rozhovoru z Jemenu.

Takto vypadá hladomor v Jemenu:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

lunatic ( 4. listopadu 2018 14:07 )

1 Somálec nosí švýcarské časomíry dokonce kolem pasu

Desterz ( 4. listopadu 2018 08:40 )

Imho slušelo by se možná zdůraznit, že to je následek mocensko-náboženské války mezi sunnou a šíjií ve snaze oslabit vliv Iránu. Saúdi označili svou vojenskou intervenci v Jemenu vzletným a pyšným názvem "Restoring Hope". Tak tohle je pouze jeden z tisíců dalších důsledků jejich Obnovy naděje. A proč nezmínit, že za Saudy tam válčí i Al-qaeda o které dobře víme co je to zač? A navíc s vědomím USA? Hm, ale to bychom asi místo vyvolávání soucitu zabředli do vyvolávání spravedlivého vzteků vůči mocenským strukturám a okupační politice, že? Tu Alkajdu jsem si nevycucal z prstu, např. https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/asie-a-oceanie/rijad-plati-bojovnikum-al-kajdy-za-pomoc-ve-va lce-v-jemenu_491454.html

0007 ( 3. listopadu 2018 16:01 )

U nás se youtubeři koupou v jídle a jinde lidé umírají hlady ?

kapturek ( 3. listopadu 2018 15:09 )

co me ma na tom sokovat? proc se mnozi kdyz nemaji co zrat ? pracovat se jim nechce, tak co , kdo z normalnich lidi si udela decko kdyz vi ze ho nebude mit jak zivit ? to decko za to nemuze ale urcite tady nebudu plakat a premyslet jak jim poslat penize, at se chyti prace, at bojuji za svou svobodu a pak se mozna budou mit lip, k lidske hyene ktera to jeste foti nemam slov

Gretka ( 3. listopadu 2018 14:21 )

Je to hrozné kolik lidí je na světě nešťastných a my tu vyhazujeme tolik jídla jen že je prošlé.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud