Dělníci našli ve Vatikánu lidské kosti. Patří jedné ze záhadně zmizelých dívek?

Autor: ČTK - 
31. října 2018
14:21

Ve Vatikánu se našly lidské kosti. Policie hledá i možnou spojitost se záhadným zmizením dcery služebníka papeže Jana Pavla II. Emanuely Orlandiové v roce 1983, informovala dnes agentura APA. Kosti našli dělníci v pátek při renovaci jedné z budov diplomatického zastoupení Vatikánu v Římě.

Vatikán sdělil, že kosti jsou nyní zkoumány. Vyšetřovatelé chtějí především zjistit, zda DNA odpovídá DNA dvou dívek, které zmizely v Římě v roce 1983 - kromě Orlandiové je od té doby nezvěstná i Mirella Gregoriová.

Proč unesli Emanuelu?

Podle jedné z teorií unesli Orlandiovou 22. června 1983 členové zločinecké organizace s cílem vyvinout tlak na vatikánské představitele, aby vrátili vypůjčené peníze.

Podle jiné teorie byla dívka unesena s cílem přimět Itálii k propuštění tureckého teroristy Mehmeta Aliho Agcy, který v roce 1981 na vatikánském Svatopetrském náměstí vážně postřelil tehdejšího papeže Jana Pavla II.

Agca, jenž patřil k turecké krajně pravicové skupině Šedí vlci, byl v Itálii odsouzen k doživotnímu vězení, ale v roce 2000 mu italský prezident Carlo Azeglio Ciampi na papežovu žádost udělil milost. Agca si poté odpykával v Turecku trest za vraždu levicového novináře z roku 1979 a dvě bankovní loupeže. Propuštěn byl v lednu 2011.

Mirella zmizela 40 dní předtím

Mirella Gregoriová zmizela v roce 1983, 40 dní před Orlandiovou. Vyšetřovatelé tehdy nevylučovali, že oba případy spolu souvisí. Emanuelin bratr Pietro viní Vatikán z pokusu o zatajování skutečností.

Oficiálně nejsou o osudu Orlandiové známy žádné konkrétní informace. Právní zástupkyně rodiny Laura Sgróová vyzvala vyšetřovatele, aby podali vysvětlení. „Chceme vědět, jak byly kosti nalezeny a proč je tento nález dáván do souvislosti se zmizením Emanuely Orlandiové nebo Mirelly Gregoriové,“ prohlásila právnička.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud