Ostatky kardinála Berana se po 50 letech vrátily domů. Z Vatikánu je přivezl vojenský speciál

Autor: ČTK - 
20. dubna 2018
19:04

Za zvuků kostelních zvonů přistál ve čtvrtek v 18:00 v Praze vojenský speciál s ostatky kardinála Josefa Berana. Na letišti ve Kbelích někdejšího politického vězně dvou totalit a významnou duchovní autoritu českých věřících pohřbeného v nuceném exilu přivítali zástupci státu i církve. Kolona s rakví a doprovodem se poté vydala do dejvického Arcibiskupského semináře. Později večer zamíří do Strahovského kláštera.

Po vynesení rakve z letadla a uložení na katafalk zazněla píseň Čechy krásné, Čechy mé, která provázela také návrat kardinála Berana z koncentračního tábora. Vojenský kaplan pronesl krátkou modlitbu, ministryně obrany Karla Šlechtová uctila jeho památku položením červené růže na rakev a za český stát přivítal kardinála Berana předseda Senátu Milan Štěch. Po společném zpěvu státní hymny byla rakev naložena do pohřebního vozu a odjela směrem do Dejvic a na Strahov.

Pro ostatky kardinála Berana letěla do Vatikánu delegace církevních a státních představitelů vedená ministrem kultury Iljou Šmídem. Ministr zahraničí Martin Stropnický cestu zrušil ze zdravotních důvodů. „Chtěl bych aspoň touto cestou přivítat s pohnutím a pokorou pana kardinála Berana v České republice,“ uvedl na Twitteru. „Jeho život odráží nejtragičtější období českých dějin. Nezlomil ho nacismus, ani komunismus. Skloňme se v tiché úctě a pokoře před tímto výjimečným, neokázale statečným a příkladně charakterním mužem,“ uvedl.

Na Strahov rakev s ostatky zamíří proto, že kardinál Beran pronesl ve strahovské bazilice své poslední kázání před zatčením komunistickými bezpečnostními složkami 18. června 1949. Královská kanonie premonstrátů na Strahově uctí památku kardinála Berana veřejně přístupnou modlitební vigilií. Ostatky kardinála zůstanou v bazilice přes noc a v sobotu vyjde procesí s ostatky směrem na Hradčany.

V katedrále sv. Víta bude mše a po ní bude rakev s ostatky kardinála vystavena po tři dny k veřejné úctě. Po večerní bohoslužbě 23. dubna bude uložena v katedrále, nikoli však pod zem, ale do nově zřízeného sarkofágu v kapli sv. Anežky.

Video Začátek smutečního obřadu kardinála Vlka - Blesk/Vera Renovica

CAVESMAN ( 20. dubna 2018 20:17 )

co to je zas za prasárnu. Jsme ateisti a nemáme zájem o církve ,které nás staletí okrádají.Církve by měli platit každoročně státu nemalé peníze.Vatikán miliardy našemu státu za ůtrapy spojené z vyvražďováním nevinných lidí

debruska ( 20. dubna 2018 19:45 )

Nic proti panu Beranovi ani církvi nemám. Ale církev si žádá ohromný majetek a finanční vyrovnání, tak by to měla církev zaplatit. Proč to za takových okolností má platit stát. Přesněji řečeno, každý občan.

rezacek ( 20. dubna 2018 19:43 )

Na jedné straně je hezké vidět, že flanďáci alespoň něco dělají (alespoň nesou nějakou bednu). Na druhé straně by mě zajímalo, na kolik nás těch pár kostí vyšlo. Kolik by za to bylo léků pro živé. "A propos", není to ten Beran, co sloužil Te Deum za zvolení Gottwalkda?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud