Nový premiér chce ve školách i na úřadech zakázat hidžáb i jarmulku. Kříž hájí

Autor: AKu - 
14. 10. 2018
09:00

Nově zvolený premiér kanadského státu Quebec François Legault vyvolal pozdvižení prohlášením, že křesťanský kříž (krucifix) není náboženský symbol. Jeho vláda chce přitom veřejným činitelům zakázat nošení nábožensky zabarveného oblečení, jakým je např. muslimský hidžáb nebo židovská jarmulka. Zprávu přinesla BBC.

Legault svůj kontroverzní postoj hájí tvrzením, že katolíci a protestanti v minulosti vybudovali hodnoty, na kterých dmešní Quebec stojí. „To musíme uznat a nemíchat to s náboženskými symboly,“ dodal. Strana přišla s návrhem na zákaz nošení náboženských symbolů krátce poté, co minulý týden zvítězila ve zdejších parlamentních volbách.

Legaultův dvojaký postup mezitím vyvolal mezi kanadskou veřejností vlnu kritiky. Kanadský ministerský předseda Justin Turdeau, který sám z Quebecku pochází, reagoval prohlášením, že stát nemá právo říkat ženám, co mohou nosit a co ne.

Řada quebeckých učitelů a dalších státních zaměstnanců, proti návrhu ostře protestuje. „Podívejte se, jak je to u mě ve třídě, co se učíme a o čem diskutujeme. Sami se přesvědčte, jestli to není proto, že nosím něco na hlavě,“ řekla serveru iPolitics Furheen Ahmedová, jedna z učitelek, které hidžáb ve škole nosí. Pokud by přitom případný zákaz nerespektovala, hrozil by jí i vyhazov z práce.

Debata se v Quebecu táhne už deset let

Debata o přípustnosti náboženských symbolů ve veřejném životě Quebecu se táhne již celé desetiletí. Zpráva z roku 2008 konstatovala, že krucifix visící v budově quebeckého parlamentu od roku 1936 by měl být odstraněn, vláda této francouzsky mluvící kanadské provincie však odmítla její závěry uvést do praxe.

O šest let později se tehdejší vládní strana Parti Quebecois pokusila prosadit zákon, který by veřejným činitelům zakázal viditelné nošení veškerých náboženských symbolů a oblečení. Zatímco kritici jej označovali za rasistický a namířený proti quebeckým menšinám, zastánci tvrdili, že napomůže k odluce církve a státu. Nakonec však schválen nebyl a stal se jednou z příčin volební porážky Parti Quebecois v následných předčasných volbách.

 

Doporučujeme
iFender ( 14. října 2018 11:13 )

Uz to zase nekomu nesmakuje!Vyhral volby takze je to v poradku.Kdyz to proste jako mohamedan "nevydejchas" jdi tam kde je to povoleno a odkud vlastne pochazis.Muzes v tom i spat,chodit po ulici,koupat se .Hlavne nam neprikazuj co mame a nemame delat.Bravo pane premiere!

knihomol ( 14. října 2018 11:02 )

Jediná správna věc která muže ochránit děti,rodiny, stát před zlem,vrahy,teroristy,islámem,špínou!!!

dragomira ( 14. října 2018 10:11 )

Konečně normální premiér. Ale asi ho sestřeli..

amaliana ( 14. října 2018 10:00 )

nevím proč by nemohl hájit kříž, osobně mám za to, že cokoliv na hlavě ve škole je nepřípustné, kříž je dle mého vyjádření školy, ke kterému náboženství se hlásí ta která země, to je v pořádku, ve škole ale by děti měly být oproštěni od osobních náboženských vyjádření hodiny náboženství neodsuzuji - každý ať si najde svoji cestu, tedy umožnit jak křesťanům, židům i muslimům své samostatné hodiny, ale jen dobrovolně.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa