Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Teror v kanadské mešitě. Střelci zabili šest lidí a další zranili

Autor: ČTK - 
30. ledna 2017
06:57

Šest lidí zemřelo a dalších osm bylo zraněno při střelbě v islámském kulturním centru v kanadském Quebeku v neděli večer. Policie zadržela dva podezřelé. Podle ředitele islámského centra, jehož citovaly některé agentury, je obětí pět. Kanadský premiér Justin Trudeau označil čin za teroristický útok na muslimy.

„Odsuzujeme tento teroristický útok na muslimy v centru modliteb,“ uvedl kanadský premiér. Vyjádřil také soustrast pozůstalým tohoto „zbabělého činu“.

Podle policie zemřelo na místě šest lidí, dalších osm bylo zraněno. Podle ředitele mešity Mohameda Yanguiho zemřelo pět lidí a útok se odehrál v oddělení pro muže. Yangui vyjádřil též obavy, že mezi oběťmi jsou děti. On sám na místě v době činu nebyl, ale volali mu prý lidé, kteří se večerní modlitby účastnili.

Uvnitř bylo až 100 lidí

Podle svědků vtrhli do islámského střediska, známého jako velká quebecká mešita, ozbrojenci v okamžiku, kdy tam bylo asi 60 až sto lidí. Motiv útočníků je zatím neznámý.

Quebecká velká mešita se stala terčem vandalů loni v červnu, kdy k jejímu vchodu někdo umístil prasečí hlavu.

Nedělní útok v Quebeku se stal několik dní poté, co americký prezident Donald Trump podepsal výnos proti vstupu migrantů ze zemí, s nimiž je spojena hrozba terorismu. Kanadský premiér Trudeau na to o víkendu reagoval prohlášením, že Kanada uprchlíky vítá a nehledí na jejich vyznání.

europa ( 31. ledna 2017 06:58 )

Teroristický útok na muslimy? Inu, jak se do lesa volá...

zednik ( 30. ledna 2017 12:15 )

Hm. A svědci tvrdí, že slyšeli, jak někdo křičí Alláhu Akbar s quebeckým přízvukem. Hoši tedy byli buď velmi talentovaní na jazyky, nebo si svědci vymýšlejí...

zednik ( 30. ledna 2017 12:08 )

Kanadský premiér Justin Trudeau označil čin za teroristický útok na muslimy. Takže tady je jasno na první dobrou. Když je to naopak, tak co stojí za útokem se nejdřív vyšetřuje a dlouho dobu objasňuje..

iFender ( 30. ledna 2017 12:07 )

Kanadský premiér Justin Trudeau je pozval do Kanady.Justin Trudeau says refugees are welcome in Canada.Pry je v Kanade velmi oblibeny tak to maji za odmenu.Naivita+hloupost se nevyplaci!

hanka666 ( 30. ledna 2017 10:44 )

Začíná se to vyjasnovat.... Canadian Police Scanner...podezřelí jsou dva Bashir-al-Taweed a Hassan Matti, Syřané, kteří přišli do Kanady minulý týden.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud