Případ vadných silikonů se vrací. Nebezpečné prsní implantáty mělo i 2000 Češek

Autor: peb, ČTK - 
10. října 2018
23:30

Francouzský kasační soud ve středu nařídil nový proces v kauze vadných prsních implantátů francouzské firmy PIP, které dostaly desítky tisíc žen po celém světě.. Včetně Češek. Podle agentury AFP tak zrušil dřívější rozhodnutí jednoho francouzského soudu, který zprostil odpovědnosti certifikační společnost TÜV. Tento německý gigant zodpovídal za to, že PIP splňuje evropské normy týkající se prsních implantátů před jejich uvedením na trh.

Společnost TÜV uskutečnila v prostorách PIP mezi lety 1997 a 2010 celkem 13 kontrol, na závady ale nepřišla, uvedla AFP. Společnost PIP přitom léta plnila implantáty falešným gelem, a tím ohrožovala zdraví žen. V prosinci 2013 byl zakladatel firmy Jean-Claude Mas odsouzen za výrobu vadných prsních implantátů ke čtyřletému vězení. Kratší tresty vězení dostali čtyři další zaměstnanci zaniklé firmy. 

Sdružení obětí vadných implantátů PIPA dnešní verdikt uvítalo jako naději, že se oběti domohou odškodnění, protože soud „odmítnutím strategie TÜV otevřel cestu k největšímu kolektivnímu procesu na světě.“

„Cesta k odškodnění je od nynějška otevřena pro 400 tisíc pacientek po celém světě," uvedl advokát sdružení Olivier Aumaitre a odhadl, že při částce 15 tisíc eur (asi 388 tisíc korun) na pacientku by se odškodnění mohlo vyšplhat k sumě šesti miliard eur (přes 155 miliard).

Nemůžeme za to, tvrdí TÜV

Společnost TÜV naopak ve svém prohlášením uvedla, že podvod spáchaný společností PIP nemohla certifikační společnost odhalit. Kasační soud „neřeší otázky odpovědnosti“, zdůraznila právnička TÜV Cécile Deryckeová. „Jsme si jisti, že soudy budou nadále dospívat k závěru, že společnosti TÜV v případu PIP nenesou odpovědnost,“ dodala.

Agentura AFP připomněla, že v červenci 2015 odvolací soud v Aix-en-Provence zbavil TÜV veškeré odpovědnosti s tím, že německá firma a její francouzská pobočka dodržely povinnosti certifikační společnosti a nedopustily se chyby. Tento soud zrušil i rozsudek soudu z Toulonu, který firmě uložil vyplatit 3400 eur (88 tisíc korun) každé ze 1700 stěžovatelek, dohromady tedy 5,8 milionu eur (150 milionů korun).

V České republice mělo implantáty PIP více než 2000 žen. Ministerstvo zdravotnictví jim doporučilo výměnu a valná většina žen ji také podstoupila.

salto ( 11. října 2018 16:41 )

Pod pojmem nebezpečné kozy si představuji úplně, ale opravdu úplně něco jiného

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud