Tvrdý dopad obchodní války: Ford přišel o miliardu dolarů kvůli clům

Autor: ČTK, nkov - 
27. 9. 2018
13:14

Americkou automobilku Ford Motor stála cla na ocel a hliník už asi miliardu dolarů (zhruba 22 miliard Kč) na ušlém zisku. Šéf druhého největšího výrobce aut ve Spojených státech Jim Hackett to na středeční konferenci v New Yorku řekl televizi Bloomberg. Mnohé americké firmy varují v souvislosti s celními poplatky před zvyšováním cen a propouštěním, uvedla agentura AP.

„Když to tak půjde dál, budou škody větší,“ dodal Hackett. Většinu kovů používaných k výrobě přitom firma nakupuje u domácích producentů v USA.

Americký prezident Donald Trump nahlíží na svou zemi jako na oběť nespravedlivých obchodních praktik, a uvalil proto vysoká cla na dovoz hliníku a oceli do USA. V březnu zavedl cla ve výši 25 procent na dovoz oceli a deseti procent na dovoz hliníku z některých zemí včetně Číny. V červnu je rozšířil na Kanadu, Mexiko a Evropskou unii.

Video Propouštění, krize a utrpení lidí: Ekonom varuje Trumpa před obchodní válkou - David Budai, Jan Jedlička

Mnozí američtí producenti těchto kovů v reakci zvýšili ceny, na což doplácejí velké automobilové koncerny, právě jako je Ford nebo General Motors, Fiat Chrysler a četné další firmy, napsala agentura DPA.

Před růstem cen zboží varoval kvůli nejnovější vlně cel uvalené v pondělí na čínský dovoz v roční hodnotě 200 miliard dolarů (4,4 bilionu Kč) také Walmart. Největší americký maloobchodní řetězec uvedl, že zákazníci si budou muset připlatit třeba za autosedačky, postele, batohy či klobouky, potřeby pro zvířata nebo jízdní kola.

Americký výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble zmínil v souvislosti se zaváděním cel hned dvojí nebezpečí - kromě vyšších cen také rušení pracovních míst.

Zákazníci už si kvůli Trumpovým clům připlatí za pití Coca-Coly. Před vyššími cenami varovaly i textilní řetězce Macy's a Gap.

Video Premiér Babiš doufá, že Donald Trump nakonec neudělí cla na ocel z Evropy - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

jardawork ( 27. září 2018 13:54 )

Ale to se přece dalo čekat - zákon akce a reakce. Výrobci plechů využili příležitost - zdražili (jsou stále lacinější než dovoz a vydělávají víc), ti co kupují musí připlatit, cožse projeví na koncové ceně u zákazníka. Výsledek - američané si budou muset připlatit za kvalitní ryze americké výrobky. Jestliže si připlatí, tak i méně koupí, jestliže méně koupí bude třeba i méně vyrábět. Co následuje - propouštění z práce. No a vrcholem všeho je hospodářská krize, ale to už nám USA ukázali díky jejich vynikajícímu bankovnímu sektoru. Poznámka: Připravme se, doba kdy se firmy v ČR schánějí po zaměstnancích, rostou platy se blíží ke svému konci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa