Ať napraví svoje chyby, vzkazuje Čína. Konec obchodní války s USA se vzdaluje

22. 9. 2018
08:07

Čína zrušila obchodní rozhovory se Spojenými státy, které se měly uskutečnit během příštích dnů. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Podle listu se tak zhoršují vyhlídky na vyřešení obchodních sporů mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Zrušení rozhovorů přichází po eskalaci obchodních sporů v uplynulých dnech. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že Spojené státy od příštího týdne zavedou nová desetiprocentní cla na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 200 miliard dolarů (zhruba 4,4 bilionu Kč). Peking následně ohlásil odvetná cla na americké zboží v hodnotě 60 miliard dolarů.

Podle zdrojů listu The Wall Street Journal naplňuje Peking odmítnutím rozhovorů svůj slib, že nebude jednat pod hrozbami. „Vše, co USA dělají, nevyvolává dojem upřímnosti a dobré vůle,“ uvedl v pátek mluvčí čínského ministerstva obchodu. „Doufáme, že USA podniknou kroky k nápravě svých chyb,“ dodal.

K obchodním jednáním byl před dvěma týdny do USA pozván čínský vicepremiér Liou Che. Jeho návštěva ve Washingtonu se měla konat 27. a 28. září a měla jí předcházet jednání na nižší úrovni. Všechny tyto schůzky však byly odvolány, uvedly zdroje listu The Wall Street Journal.

Bílý dům se pomocí cel snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou také reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků.

Desterz ( 22. září 2018 08:58 )

USA stále nemůže rozdýchat, že se ropa vymanila z odvěké nadvlády dolaru a na trhu se objevil petrojuan, tak se kouká Číně pomstít kde to jde. Údajně je na burzách v Hongkongu a Šanghaji petrojuan plně směnitelný za zlato. Kdo by to řekl! To musí být na WallStreetu poprask! Vždyť co jsem četl, i dvě největší Evropské ekonomiky (Francouzi,Němci) celkem bez nějaké prodlevy reagovaly zavedením juanových devizových rezerv - na úkor petrodolaru. No a jestli si USA myslí, že represemi zarazí Čínu, tak jsou ještě větší blázni než se o nich říká...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa