Čína vrací úder za hliník: USA musí počítat s drsnými cly na vepřové, víno či ořechy

Autor: ČTK, tl - 
2. 4. 2018
08:20

Čína s platností od pondělka zavádí cla ve výši až 25 procent na 128 výrobků ze Spojených států. Už dříve avizovaným krokem reagoval Peking na uvalení cel na dovoz oceli a hliníku do USA, které v březnu nařídil prezident Donald Trump. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informovala agentura Reuters. Čínská cla se týkají mimo jiné amerického mraženého vepřového, vína, některého ovoce a ořechů.

Čína už na konci března USA vyzvala, aby se „stáhly z okraje propasti“ a vyhnuly se hrozící obchodní válce. Již tehdy avizovala, že v odpovědi na uvalení cla na ocel a hliník by mohla cla zavést na zboží z USA v hodnotě tří miliard USD (62 miliard korun).

Na některé ovoce a ořechy, například jablka a mandle, Peking s platností od pondělí uvalil clo ve výši 15 procent, na osm produktů včetně vepřového dokonce ve výši 25 procent.

„Pozastavení celních ústupků ze strany Číny je legitimní akcí přijatou na základě pravidel WTO za účelem ochrany čínských zájmů,“ uvedlo čínské ministerstvo financí. WTO je zkratka Světové obchodní organizace, jejímiž jsou Spojené státy i Čína členy.

Trump: Kradou nám duševní vlastnictví

Prezident Donald Trump na konci března podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 50 miliard dolarů. Opatření je reakcí na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví. Peking toto obvinění odmítá.

Cla na dovoz ocele a hliníku prezident Trump podepsal 8. března. Výjimku dostaly Argentina, Austrálie, Brazílie, Kanada, Mexiko a Jižní Korea a na poslední chvíli dočasně také země Evropské unie.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

balika ( 2. dubna 2018 11:01 )

USA se pořád ještě tváří jako velmoc číslo 1, ale už to není pravda.Vyrabovaly Jižní Ameriku, Afriku a část Asie, chtěly by na Rusko a Čínu, ale to jsou dvě jaderné velmoci,tam neuspějí. Je třeba , aby se rozežraní Amíci uskromnili a zase se naučili pracovat.

gabreta ( 2. dubna 2018 10:46 )

Stačí, že jim Číňani nepůjčí a budou si zase muset Amíci natisknout bezcenný papírky!

panamira ( 2. dubna 2018 10:18 )

Kdysi se říkalo, že nás Čína umlátí čepicemi. Dnes je to supervelmoc a divím se USA

lisakjirka ( 2. dubna 2018 09:44 )

Jaké divení, každá akce vyvolá reakci ! A to ještě Čína má v zásobě dluhy USA.

Zobrazit celou diskusi
Další videa