Obchodní válka ohrožuje i Česko. USA uvalí cla na ocel a hliník také na EU

31. 5. 2018
22:04

USA začnou od pátku uvalovat cla ve výši 25 procent na ocel a deset procent na hliník také na dovoz z Evropské unie, Kanady a Mexika. Oznámil to dnes americký ministr obchodu Wilbur Ross. Rozhodnutí posiluje obavy ze vzniku obchodní války a dotkne se také českých ocelářů. Evropská unie, Kanada i Mexiko již uvedly, že v reakci na postup Washingtonu plánují zavedení vlastních cel na různé zboží z USA.

Podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera nemá EU jinou možnost než řešit věc sporem u Světové obchodní organizace (WTO). Juncker dnešní krok administrativy prezidenta Donalda Trumpa označil za čistý a jasný protekcionismus.

Právní postup u WTO spustí komise už v pátek. Podle názoru EU jsou americká opatření v rozporu s pravidly WTO jednoznačně zaměřená na ochranu domácího průmyslu před konkurencí. Americká opatření se dotkla exportu z EU, který v roce 2017 dosahoval objemu 6,4 miliardy eur (zhruba 165 miliard Kč).

Babiš: Poškodí to všechny

„Tak tohle není vůbec dobrá zpráva. Spojené státy začnou od pátku uplatňovat cla na ocel a hliník z Evropské unie. Tahle obchodní válka mezi USA a Evropou poškodí všechny. Evropa musí bránit svoje zájmy na půdě WTO,“ uvedl dnes v reakci na rozhodnutí Američanů český premiér v demisi Andrej Babiš

Podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Tomáše Hünera (za ANO) jdou americká opatření za hranice rozumných přijatelných rizik vzájemných obchodních vztahů. „S největší pravděpodobností to povede k rozpoutání obchodní války mezi dvěma silnými obchodními bloky. Nikdo však v současné době není schopen dohlédnout konce těchto kroků,“ uvedl.

Kritizují i Macron či Trudeau

Ke kritice se přidal rovněž francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož je zavedení cel na evropské kovy nelegální a Washington udělal chybu. S Trumpem si chce o jeho kroku ještě dnes promluvit.

Podle agentury Reuters členské země EU podporují plán Evropské komise zavést cla na americké zboží, jehož roční dovoz do EU dosahuje hodnoty 2,8 miliardy eur (72 miliard Kč). Juncker dříve uvedl, že cla by se dotkla například špičkových motocyklů Harley-Davidson nebo džínsů Levi's.

Video Premiér Babiš doufá, že Donald Trump nakonec neudělí cla na ocel z Evropy - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Spojené státy zavedly nová cla na ocel a hliník 23. března. Trump k tomu využil americký zákon z roku 1962, který umožňuje prezidentovi uvalit cla v případě, že dovoz ohrožuje národní bezpečnost.

Evropská unie, Kanada a Mexiko měly z placení těchto poplatků prozatímní výjimku, která v pátek vyprší. Ross dnes uvedl, že jednání s EU sice přineslo pokroky, ty však nebyly dostatečné k prodloužení výjimky. Dodal zároveň, že Spojené státy chtějí v rozhovorech pokračovat.

EU již dříve předložila WTO seznam amerických produktů, na které by mohla uvalit vysoká odvetná cla. Na seznamu se nachází například rýže, brusinky, burbon, kukuřice, arašídová pomazánka či ocelářské výrobky. Komise dnes upozornila, že seznam organizaci předložila 18. května a v souladu s pravidly může dodatečná cla spustit o 30 dní později.

Kanadský premiér Justin Trudeau označil cla za neakceptovatelná a ministryně zahraničí oznámila, že země zavede odvetná cla na zboží v celkové hodnotě 16,6 miliardy kanadských dolarů (284 miliard korun). Nepůjde jen o ocel a hliník, ale například o whisky, džusy či další potraviny. Také Trudeau hodlá s Trumpem dále vyjednávat.

Čeští oceláři v ohrožení

V Česku podle Svazu průmyslu a dopravy ohrožují americká cla hlavně tuzemské oceláře, kteří se obávají omezení svého vývozu a přesměrování levné oceli ze třetích zemí z amerického na evropský trh. Například Třineckých železáren se uvalení amerických cel podle mluvčí dotkne určitě v segmentu kolejnic, výpadek by však firma měla nahradit na evropských trzích, kde je velká poptávka.

„Je to nepochopitelné, protože Trump útočí na nejbližší spojence v době, kdy je potřebuje v boji proti merkantilismu a nekalým obchodním praktikám Číny, které sahají od krádeží duševního vlastnictví až po omezování práv investorů,“ uvedl dnes statutární ředitel Ocelářské unie Daniel Urban. 

„Clo samozřejmě poškodí konkurenceschopnost naší oceli na americkém trhu a zároveň zdraží vstupy pro ty americké odběratele, kteří za speciální typy oceli z Evropy nemají náhradu,“ doplnil dnes Tomáš Telúch, prezident Asociace výrobců ocelových trubek, kteří na americký trh dodávají především trubky pro olejářský průmysl.

Středula: Obchodní válka nedává smysl

„Je to velká rána pro liberalizaci světového obchodu. Pevně věřím, že se v dohledné době podaří vrátit k jednání a především zabránit eskalaci tohoto obchodního sporu,“ neztrácí naději prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. „Obchodní válka nedává smysl,“ uvedl na Twitteru předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Hospodářská komora uvedla, že české firmy loni vyvezly do USA ocelové výrobky za pět miliard korun, v objemu jde asi o 130 tisíc tun. „USA není pro nás zásadním vývozním trhem, 80 procent našeho vývozu oceli směřuje do EU. Do USA jdou tři procenta objemu našeho ocelářského exportu. Oceláři se proto bojí nejvíc toho, že se k nám povalí nadvýroba levné oceli z jiných zemí, především z Číny,“ uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

Kovanda: Poškodí nás to poměrně značně

Za špatnou zprávu pro českou ekonomiku i další ekonomiky EU označil dnešní krok USA hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. „V důsledku ale bude špatnou zprávou také pro ekonomiku Spojených států. Trumpova administrativa sice opatřením uleví pracovníkům v americkém ocelářství, ale zase poškodí třeba americké výrobce automobilů, protože ti místo levnější čínské oceli nyní budou poptávat dražší ocel americkou,“ uvedl. Česká republika bude podle něj patřit k těm zemím EU, které opatření poškodí relativně značně, neboť tuzemská ekonomika je malá a otevřená, vysoce závislá na zahraničním obchodě.

Újma i pro USA

Že rozhodnutí USA uvalit dovozní cla na ocel a hliník z EU, Kanady a Mexika může sice povzbudit některé americké výrobce, ale ekonomiku USA jako celku zřejmě poškodí, to potvrdila dnes i mezinárodní ratingová agentura Moody's. „(Cla) by zvýšila vstupní náklady celé řady výrobců, mohla by vyústit v celkový nárůst cen a vyvolat odvetná opatření, která by ublížila některým exportérům z USA,“ uvedla šéfka společnosti Atsa Shethová.

agfor ( 1. června 2018 12:51 )

Také proto jsou ocelárny v Ostravě opět k mání. EU za to uvalí vysoké clo na burákové máslo. EU může udělat ještě jedno gesto (ale neudělá ho) - přestane nakupovat vyřazené zbraně od Donalda, ať si svoje zastaralé tančíčky strčí do . . .

1912 ( 1. června 2018 08:12 )

santikxauz ( 1. června 2018 00:18 )

Těmto "spojencům"leze vládka do análu.

fakytr ( 31. května 2018 23:08 )

Je konečně třeba, aby Čína a Rusko za pomocí Asie, uvalilo sankce na zkurvený kapitalistický svět v čele s usákami a eurošmejdy.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa