Novinka v Maroku slibuje větší ochranu před sexuálním násilím i nucenými sňatky

Autor: ČTK, AKu - 
12. 9. 2018
23:25

V Maroku ve středu začal platit nový zákon, jenž kriminalizuje různé formy sexuálního násilí a obtěžování a zároveň zakazuje nucené sňatky. Ačkoli veřejnost novelu uvítala, kritici upozorňují na trvající nedostatky v právní ochraně marockých žen, informoval zpravodajský server BBC. Porušení zákona se trestá pokutou 200 až 1000 dolarů a odnětím svobody na jeden měsíc až pět let, napsal server Al-Džazíra.

Zákon je výsledkem rostoucích obav z násilí vůči ženám v Maroku. V roce 2014 marocký parlament změnil zákon, který dříve umožňoval mužům vyhnout se trestu za znásilnění, pokud se ožení se svou obětí. Organizace na ochranu lidských práv ale nadále upozorňovaly, že pro ochranu žen v Maroku je zapotřebí učinit více.

Marocká rada pro lidská práva ve své zprávě z roku 2015 uvedla, že přes 20 procent marockých žen bylo nejméně jednou za život sexuálně zneužito.

V uplynulých letech média zároveň informovala o několika odstrašujících případech znásilnění v této severoafrické zemi. Podle agentury AFP se loni marocké soudy zabývaly 1600 případy znásilnění, což je dvojnásobek proti roku 2016.

Nový zákon o sexuálním násilí značná část marocké veřejnosti uvítala, a to jako důležitý krok směrem k ochraně žen. Zároveň ale kritici upozornili, že zákon nemá podrobnou definici domácího násilí a nezmiňuje se o znásilnění v manželství.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa