Poslanci odsoudili zbití žen kvůli lesbickému sexu. „Jako země musíme dospět.“

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
4. září 2018
15:50

Malajští poslanci vystoupili proti trestu, který včera udělil soud v severovýchodním Terengganu. Dvě ženy za lesbický sex dostaly 6 ran ratanovými holemi. Odsouzeny byly podle islámského práva a výkonu trestu přihlíželo bezmála 100 lidí. Poslanci nyní požadují změnu zákona. Chtějí dosáhnout toho, aby homosexualita už nadále nebyla trestná, informoval deník Guardian.

Charles Santiago poslanec za malajský stát Selangor vyjádřil své naprosté pobouření na Twitteru. „To, aby dvě ženy byly veřejně zbity před zraky stovky lidí, je šokující, ponižující a nepřijatelné,“ komentoval Santiago proces v Terengganu.

Kritika poslanců

Musíme přestat útočit na LGBT komunitu, musíme přestat zasahovat do jejich soukromí a hlavně je musíme přestat týrat. Jako stát, jako společnost musíme dospět a naučit se přijímat lidskou rozdílnost,“ dodal Santiago.

Nebyl však jediný, kdo se k osudu dvou malajských žen vyjádřil. „Islám – naše náboženství - nás učí přijímat každého člověka s respektem, učí nás, že smilování má přednost před trestem,“ kritizoval rozhodnutí soudu další poslanec Chajry Džamaluddin. Svůj nesouhlas vyjádřila také poslankyně Hannah Jeohová. Shodili se na tom, že vláda musí legalizovat homosexualitu.

Soudní systém Malajsie

Homosexualita je v Malajsii trestná, hrozí za ni podle islámského práva dokonce až dvacetiletý trest ve vězení. Nicméně v zemi jsou dva různé soudní systémy - jeden je pro muslimy, kteří tvoří téměř dvě třetiny z 31 milionů obyvatel země, druhý pro ostatní občany. Islámské soudy řeší případy spojené s rodinnými a morálními otázkami muslimů.

Pod islámským soudním systémem včera soud ve státě Terengganu rozhodl i o trestu pro dvě ženy ve věku 22 a 32 let, které byly v dubnu přistiženy při důvěrnostech v autě. K šesti ranám holí ještě dostaly pokutu ve výši 17 tisíc korun. Podle tamních aktivistů je to poprvé, co byl trest veřejně vykonán na ženách.

„Trest byl adekvátní“

Podle občanského práva je totiž bití žen holí zakázáno, podle druhého, islámského práva je to ale povoleno. Terengganské úřady oznámily, že trest byl zcela v souladu se soudním systémem, jeho výše prý byla úměrná přestupku. Rozhodnutí soudu a prohlášení úřadu naprosto pobouřily aktivisty za lidská práva.

„Trest nebyl udělen, aby ženy zranil, ale aby je poučil. Bylo to adekvátní. Ve školách jsme všichni jistě dostávali i horší trest než 6 ran rákoskou,“ vyjádřil se ke kritice Sariful Bahri Mamat, člen zastupitelstva Terengganu. „Rozsudek byl vykonán veřejně, měl posloužit jako lekce pro společnost,“ dodal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pooomeranc ( 24. ledna 2019 18:14 )

Pi.z.da Šojdrová, která neuměla vychovat ani vlastní dítě, chce jako správná pošahaná radikální katolička s mozkem vymytým pánbíčkem někomu něco nařizovat?Ta id.i.o.tka, která sem chce dovézt sedmnáctileté syrské "sirotky".Měla by už zalézt někam do nory a neotravovat.Nebo pomoci lidem, které její dobytek synek lichvář okradl.Měla by chodit kanálama

zdenek43 ( 4. září 2018 17:52 )

Malajští poslanci .... „Jako země musíme dospět.“ nooooo , ale Cesi by si meli ..... jako první by si měl každý zamést před svým prahem. Ř a d a politiků úpravy zákonů, které se týkají soužití osob stejného pohlaví, o d m í t á . Tvrdí, že aktivisté před uzákoněním registrovaného partnerství před 12 lety slíbili, že další změny už nebudou požadovat. Podle pořadatelů kampaně Jsme fér se ale společnost vyvíjí a podmínky v ní se mění. "To je, jako by na začátku 20. století ženy dostaly volební právo a zavázaly se, že nebudou chtít nikdy studovat a řídit auto. Když odbory v roce 2006 souhlasily s výší minimální mzdy, neznamená to, že za deset let budou chtít stejnou," uvedla už dřív Adéla Horáková z Koalice za manželství, která kampaň Jsme fér pořádá. Koalici za manželství tvoří organizace na ochranu práv leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) a lidských práv. Patří mezi ně Amnesty International, Logos ČR, Mezipatra, Prague Pride a Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD). Šojdrová (KDU-ČSL): Homosexuálům adopce nepovolit - Podpisová akce „Dobro dětí především", ve které mohli občané vyjádřit svůj nesouhlas se záměrem umožnit adopce dětí osobám žijícím v registrovaném partnerství, byla ukončena 19. dubna 2010. Svůj podpis pod ní elektronickou formou připojilo 11.161 občanů, na podpisových arších vyjádřilo svou podporu 3.801 občanů. Celkem se tedy k protestu připojilo 14.962 občanů. „Děkuji všem, kteří se vyjádřili a „Dobro dětí" podpořili. Jsem přesvědčena, že tento protest pozitivně ovlivnil průběh veřejné diskuse. Otevřel téma náhradní rodinné péče a upozornil na její prioritu a tím je a musí být i do budoucna zájem dítěte," dodala Šojdrová na tiskové konferenci, která se v souvislosti s ukončením akce „Dobro dětí především" uskutečnila........

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud