Julija Skripalová přijela za otcem pro požehnání, chtěla se vdávat. Místo toho ji otrávili

Autor: ČTK, dj - 
11. 9. 2018
13:05

Julija Skripalová (33), kterou spolu s jejím otcem, bývalým ruským agentem Sergejem Skripalem (67), otrávili v březnu nervově paralytickou látkou novičok, přijela do Británie, aby otci oznámila, že se bude vdávat. Informoval o tom americký list The New York Times (NYT). Britský bulvární list The Daily Mirror uvedl, že vyšetřovatelé kromě dvou agentů ruské vojenské rozvědky GRU Alexandra Petrova a Ruslana Boširova podezřívají z podílu na otrávení Skripalových ještě další čtyři Rusy.

Podle NYT, který hovořil v Moskvě se ženou, již Skripalová pověřila renovací svého bytu, vyrazila Julija do Salisbury, aby otci oznámila, že se bude vdávat za svého dlouholetého přítele Stěpana Vikejeva. Vikejev podle všeho pracuje ve společnosti s vazbami na ruskou Federální službu bezpečnosti. Muž se od března nepokusil kontaktovat Skripalovou, ani její rodinu v Rusku.

Rodiče ze vztahu dětí nebyli nadšení

Skripal se prý několikrát vyjádřil o tom, že Vikejeva nepovažuje za „nejvhodnější partii pro svou dceru“. Nikdy ale nespecifikoval, co přesně mu na něm vadí, uvedl Daily Mail. Stejně tak Vikejevova matka Tatiana neschvalovala synův vztah se Skripalovou.

V bytě v západní části Moskvy, kde spolu pár bydlel, chtěla Skripalová údajně zrekonstruovat především místnost, která se měla stát dětským pokojem.

Do Británie vyrazila podle NYT Skripalová proto, že věděla, že její otec Sergej nebude moci na svatbu do Ruska přijet. Podle ženy, která měla dohlížet na renovaci bytu Skripalové, si chtěla od otce vyžádat požehnání.

Otrava v Salisbury

Bývalý dvojitý agent Skripal a jeho dcera Julija byli otráveni nervově paralytickou látkou novičok na počátku března v jihoanglickém městě Salisbury. Oba strávili dlouhé týdny v nemocnici, ale nakonec útok přežili. V červenci však zemřela Britka Dawn Sturgessová (†44), která s látkou novičok přišla rovněž do styku. Její partner Charlie Rowley (45) náhodný kontakt s látkou přežil.

Příkaz k likvidaci přišel shora

Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Moskva jakýkoli podíl na otravě odmítá, podle ní chybějí k obvinění jakékoliv důkazy. Britská premiérka Theresa Mayová ale tvrdí, že šlo o operaci schválenou v nejvyšších patrech ruského státu. Podle britských vyšetřovatelů ji provedli dva příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.

Bulvární list The Daily Mirror uvedl, že Petrov a Boširov byli součástí „vražedného komanda“, které mělo celkem šest členů. Čtyři další lidé byli podle něj „záložním týmem“, který přiletěl do Británie zhruba ve stejné době jako zbylí dva agenti, ale na jiné letiště.

Video První rozhovor Julie Skripalové po otravě: Léčba byla pomalá, bolestivá. - Reuters
1080p 720p 360p

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud