Muž snídal s neprovdanou kolegyní. Žertoval o dalších hostech, Saúdové ho zatkli

Autor: ČTK, zzu - 
10. 9. 2018
22:40

Snídal se svou neprovdanou kolegyní. A doplatil na to. V nábožensky konzervativním království Saúdské Arábie byl zatčen Egypťan poté, co na Twitteru sdílel z této snídaně video. Záběry vyvolaly na sociálních sítích rozporuplné reakce. Zatímco někteří se tázali, proč nebyla potrestána i žena, jiní označili chování úřadů za nepochopitelné a poukazovali přitom na slibné výroky mladého korunního prince Muhammada bin Salmána o nutnosti zemi modernizovat. Informoval o tom server BBC.

Na videu je muž snídající se ženou, která má zahalený obličej. Podle dialektu muž pochází z Egypta, zatímco žena je místní. V jednu chvíli žena muži dala jídlo do úst. Žertovali přitom, že spolu snídají a nikoho jiného nepozvali.

V Saúdské Arábii musí v restauracích a na pracovišti svobodní muži a ženy jíst odděleně. V restauracích tak bývá vyhrazen prostor pro rodiny, kde musí jíst i ženy, a zvlášť prostor pro svobodné muže. Ženy navíc v zemi nesmí vykonávat řadu běžných činností bez přítomnosti či souhlasu svého opatrovníka, tedy otce, manžela, či bratra nebo syna.

Muže zadrželo saúdskoarabské ministerstvo práce a sociálních věcí a obvinilo z několika přestupků včetně toho, že pracoval na pozici vyhrazené pro občany Saúdské Arábie.
Korunní princ Muhammad bin Salmán loni vyhlásil program rozsáhlých reforem nazvaný Vize 2030. Jeho hlavním smyslem je vymanit ekonomiku ze závislosti na ropě.

Součástí jsou ale i společenské změny, a ženy tak v království mohou od letošního roku například usednout za volant. Saúdská Arábie se nicméně řídí islámským zákonem šaría a mimomanželské vztahy jsou v zemi zakázány. Nesezdaným párům za setkání v soukromí či na veřejnosti tak hrozí i vězení.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud