
Ženy v Saúdské Arábii můžou začít řídit. Princ jim povolil auta, kamiony i motorky

Od dnešního dne budou moci ženy v Saúdské Arábii řídit osobní a nákladní vozidla i motocykly. Nábožensky konzervativní absolutní monarchie byla poslední zemí na světě, kde ženy nesměly usednout za volant. Řada aktivistek za právo řídit se dokonce ocitla i ve vězení. S nástupem korunního prince Muhammada bin Salmána loni v červnu ale země zavedla řadu reforem, které zmírňují restrikce vůči ženám či otvírají ekonomiku.
V říjnu 2017 princ oznámil, že se země „vrátí k umírněné a tolerantní formě islámu“, který podle Salmána opustila v roce 1979, kdy zesílily extremistické islamistické ideologie. „Nestrávíme dalších 30 let našich životů ústupky vůči extremistickým nápadům, ale okamžitě tyto ideologie zničíme,“ upozornil korunní princ.
Už v dubnu 2016 Salmán ohlásil plán ekonomických reforem s názvem Vize 2030 s cílem vymanit saúdskoarabskou ekonomiku ze závislosti na ropě. Stát chce prodat část akcií firmy Saudi Aramco, která provádí největší těžbu ropy na světě, vybudovat rozvojovou zónu u Rijádu, stavět jaderné elektrárny či vybudovat luxusní lázeňská střediska na padesáti ostrovech v Rudém moři.
Jedním z prvních bodů Vize 2030 bylo zrušení zákazu řízení pro ženy. Monarchie a její stoupenci rozhodnutí nechat ženy řídit zdůvodňují mimo jiné globalizací, či vysokým počtem vzdělaných žen, které mají chuť si dále budovat kariéru. Tyto ženy byly dosud závislé na mužích v rodině a řidičích, aby se dostaly, kam potřebují. To by ale nové opatření mělo změnit.
První řidičky
Navzdory tomu, že v zemi je uplatňován systém opatrovnictví, který je kombinací zvyklostí a zákonů a po ženách požaduje, aby k některým základním rozhodnutím měly svolení muže - otce, bratra či manžela - k získání řidičského oprávnění souhlas potřebovat nebudou.
První řidičské průkazy Saúdská Arábie ženám začala vydávat začátkem měsíce. Dostaly je ženy s dokladem, který obdržely v cizině, mimo jiné v Libanonu, Británii a Kanadě. Autoškoly pro ženy byly založeny v pěti městech v království a učit v nich prozatím budou ženy, které řidičský průkaz obdržely v zahraničí.
Aktivistky ve vězení
Mezi ženami, které se dnešních oslav nezúčastní, je i řada aktivistek za práva žen, včetně několika feministek, které v roce 1990 demonstrovaly za právo řídit. Podle analytiků je takto chtějí úřady varovat, aby si nepřivlastňovaly zásluhy za změnu zákonu. Podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) se v Saúdské Arábii stále ocitá za mřížemi osm aktivistek za práva žen. Čelí vážným obviněním, jako je například špionáž či pobuřování.

Mnoho žen zaměstnaných v sociálních odvětvích se nicméně raději soustředí na práva, která ženy v Saúdské Arábii získaly, než na to, co je jim stále odepíráno, píše americký list The New York Times.
Podle londýnské konzultantské společnosti Facts Global Energy by mohlo projevit zájem o řidičský průkaz 65 procent saúdskoarabských žen, což je asi šest milionů žen. Pro období do roku 2020 se počítá s tím, že řidičský průkaz budou mít asi tři miliony žen. Majitelky mezinárodních řidičských průkazů budou mít právo řídit v království rok a pak budou muset požádat o místní doklad. Povolení k řízení soukromých aut mohou mít ženy po dovršení 18 let, vozidel hromadné dopravy po dosažení 20 let, což je stejné jako u mužů.
Turistická víza i otevřená kina
Uvolnění je patrné i v turistice. Saúdská Arábie loni v prosinci oznámila, že začne letos přidělovat turistická víza. Království dosud vydávalo povolení ke vstupu jen poutníkům do Mekky, ale ne turistům.
Země hodlá v příštích deseti letech investovat 64 miliard dolarů (1,3 bilionu korun) do kultury a zábavy. Postaví kina a operu a hodlá pořádat koncerty, na něž budou zváni i umělci ze Západu.
Loni v prosinci zde vystoupil americký rapper Nelly, letos v únoru se zde představil jazz i opera, v březnu se zde poprvé konal týden módy. Letos v dubnu měla veřejnost v Saúdské Arábii možnost poprvé po 35 letech zajít si do kina na film.
Ženy nesmějí pracovat, do armády ale můžou
V ultrakonzervativní monarchii ženy stále nesmějí například pracovat, cestovat nebo se vdát bez souhlasu mužského opatrovníka, což může být otec, bratr nebo manžel. Teprve v prosinci 2015 mohly tamní ženy poprvé volit a kandidovat ve volbách.
Loni bylo oznámeno, že ženy budou moci chodit do škol či k lékaři již bez doprovodu. Budou smět též souhlasu mužského opatrovníka podnikat. Stejně tak loni v září byl vydán dekret, kterým povolil od 24. června ženám získat řidičské oprávnění a zasednout za volant.
V lednu bylo povoleno ženám zúčastnit se sportovní akcí, byť do oddělené sekce nebo do zóny pro rodiny. V dubnu byl také uspořádán první ženský cyklistický závod. Podle únorového oznámení vlivné duchovní rady nemusí ženy nosit abáje, tedy volný dlouhý oděv, který zahaluje jejich tělo až po paty a zakrývá vlasy a někdy i obličej.
Země letos v únoru poprvé ve svých dějinách umožnila ženám hlásit se do armády. Do bojových operací ženy zapojeny nebudou, ale mohou získat zkušenosti v oblasti bezpečnosti.
Podle únorového oznámení vlivné duchovní rady nemusí ženy nosit abáje, tedy volný dlouhý oděv, který zahaluje jejich tělo až po paty a zakrývá vlasy a někdy i obličej. Mnohé jsou ale na oděv zvyklé a nosí ho nadále.
V tak konzervativní zemi nelze udělat všechno najednou. Některé věci podléhají náboženským tradicím a tady se musí postupovat hodně opatrně, proto to jde pomalu. Už samotné povolení řídit auto je tam něco tak převratného, že kdyby k tomu umožnili ženám zbavit se tradičních oděvů a nechali na nich, budou - li se oblékat dle vlastního uvážení, by způsobilo velký poprask. Je nutno si uvědomit, že Saúdská Arábie je teokratický stát, kde hlavní slovo má duchovenstvo, a proto je nutno postupovat obezřetně a pomalu jeho vliv oklešťovat, jinak by se mohlo stát něco podobnéjho, jako v r. 1949 v Íránu.