Putin prý navrhl Trumpovi prodloužení dohody z Prahy. Týká se jaderných zbraní

Autor: ČTK, nkov - 
8. 8. 2018
20:55

Ruský prezident Vladimir Putin předložil prezidentu Donaldu Trumpovi na summitu v Helsinkách návrh na nová odzbrojovací jednání. A také na snížení napětí ve východní Evropě. Napsal to americký web Politico s odvoláním na dokument, který si obstaral od ruských vládních úředníků. Bílý dům odmítl informaci komentovat, Moskva obvinila Washington z úniku důvěrných informací.

Podle webu Politico jde například o návrh na prodloužení platnosti smlouvy o omezení jaderných zbraní, známé v USA jako Nový START a v Rusku jako START 3. Smlouvu, kterou prý Rusko navrhuje prodloužit o pět let, podepsali prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv v dubnu 2010 v Praze. Její platnost má skončit v roce 2021.

Moskva podle webu rovněž navrhuje potvrdit platnost dohody o zákazu raket středního doletu, kterou v roce 1987 dojednali vůdci USA a SSSR Ronald Reagan a Michail Gorbačov. Spojené státy obviňují Rusko, že smlouvu porušuje a Kongres loni schválil finance pro analogické odvetné kroky USA.

Dalším ruským návrhem je uzavřít dohodu zakazující rozmisťování zbraní ve vesmíru, napsal americký server. Oba státy jsou sice signatáři podobné dohody z roku 1967, ta se ale týká jen zbraní hromadného ničení.

Boj proti nestabilitě

Ruské návrhy se rovněž týkají rostoucí konfrontace ve východní Evropě, pokračuje Politico. Washington a Moskva by měly podniknout kroky k odvrácení incidentů při manévrech a zvýšit důvěru a transparentnost ve vojenské oblasti.

Obě země by měly zahájit konzultace expertů ohledně „destabilizujících“ druhů zbraní, které by mohly být předmětem odzbrojovacích rozhovorů. Ruský dokument navrhuje zahájit konzultace o „strategické stabilitě“ na úrovni náměstků ministrů zahraničí, které by se mimo jiné měly týkat Sýrie. Ve formátu 2+2 by měli jednat i ministři zahraničí a obrany obou zemí.

Kreml informace nevyvrátil

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve středu na Facebooku existenci ruských návrhů výslovně nepopřela. Vyzvala Spojené státy, aby „přestaly manipulovat výňatky z tajných dokumentů a setkání, včetně neexistujících“. Vytkla Washingtonu, že „nedokáže udržet v tajnosti ani obsah prezidentských rozhovorů“.

Video „Studená válka je věcí minulosti.“ Putin s Trumpem narovnávali vztahy mezi Ruskem a USA - Markéta Volfová, Lukáš Červený, reuters
1080p 720p 360p

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa