Macronův vyhozený muž a údajný exmilenec má na krku další problém. Nové vyšetřování

Autor: ČTK - 
30. 7. 2018
22:02

Francouzská justice dnes oznámila, že zahájila nové vyšetřování Alexandra Benally za násilnosti, kterých se dopustil 1. května v Paříži ještě několik hodin před střety, kvůli kterým byl bývalý bezpečnostní poradce prezidenta Emmanuela Macrona již obviněn. Aféra se stala nejvážnější politickou krizí od Macronova zvolení do nejvyššího úřadu, napsala agentura AFP. A je spojena i s řadou divokých spekulací. Mj. s tou, že je Benalla bývalým milencem Macrona, což prezident veřejně popřel.

Nové vyšetřování zahájila pařížská prokuratura poté, co si dva mladí lidé ve věku 23 a 24 let stěžovali, že se stali oběťmi násilnického zadržení, na kterém se podle nich podílel Benalla a Vincent Crase z vládní strany Republika v pohybu (LREM). 

Benalla v listu Le Journal du Dimanche popřel, že by jakkoli „zasahoval“ během událostí zahrnutých v novém vyšetřování. „Byl jsem za policií jako pozorovatel. Můžete jasně vidět, že nemám ani přilbu, ani pásku na rukávu, ani vysílačku," řekl.

Deník Libération v pátek zveřejnil video z inkriminovaného zatčení a prokuratura dnes zahájila vyšetřování kvůli „úmyslnému násilí ve spolčení s osobou disponující veřejnou pravomocí“, „svévolnému omezení osobní svobody“, „přivlastnění si odznaků vyhrazených funkcionářům“, „zasahování do výkonu veřejné funkce“ a „úmyslné ničení majetku“, jakož i "podvodné zasahování do systému zpracování osobních údajů".

Z potyčky odvlekl mladou dívku

Podle právníka obou stěžovatelů jsou na videu jasně rozpoznatelní Vincent Crase, Alexandre Benalla a policista Philippe Mizerski, kteří si vůči jeho klientům počínali násilnicky. „Argument, že se oni (Alexandre Benalla a Vincent Crase) cítili oprávněni zasáhnout k udržení pořádku proti násilnickým demonstrantům tady neobstojí. Video ukazuje pravý opak,“ řekl AFP advokát Grégory Saint-Michel.

K tomuto incidentu došlo asi tři hodiny před tím, než byl Benalla zachycen při aktivním zásahu během květnové demonstrace, k níž byl přizván jen jako pozorovatel. Z místa potyčky demonstrantů s policií odvlekl mladou dívku a přispěl i ke snaze policistů zpacifikovat mladého demonstranta. Tomu podle záběrů uštědřil několik ran. Kamera zachytila Benallu, jak v civilním oblečení, ale s policejní helmou na hlavě účastníka prvomájové demonstrace bije.

Video Macron s manželkou Brigitte před finále voleb: V Alpách i společně ve volební místnosti - Reuters
720p 480p 360p 240p

List Le Monde aféru odstartoval tím, že muže bijícího demonstranta identifikoval jako Benallu. Hlava státu čelí kritice hlavně za způsob, jak na odhalení zareagovala.

Prezident nejdříve Benallovi na dva týdny pozastavil výkon funkce, až později se jej rozhodl propustit. Prezidentova reakce podle kritiků svědčí o tom, jak se za 14 měsíců v Elysejském paláci vzdálil obyčejným lidem.

Macron před poslanci své strany uvedl, že odpovědnost za incident nese jen on sám. Na veřejnosti se pak celou aféru pokoušel bagatelizovat jako „bouři ve sklenici vody“.

Doporučujeme
jameson ( 30. července 2018 23:56 )

 Takže ten Benalla byl teplej milenec slečny Marconka, trochu sadista, co byl při styku zezadu ten vzadu? Pak se stala jeho slečna presidentem, s nastrčenou ohavnou babou, jako první dámou, tak své úchylné představy Benalla ventiloval jinde.

Nezadat ( 30. července 2018 22:40 )

A není to jedno co říká,stejně většina ví,že je uchyl,ale nic neobvyklého v té partě buzíku a leseb v Bruselu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud