Únos nebo sebevražda pilota? Vyšetřovatelé stále netuší, proč let MH370 zmizel

Autor: ČTK - 
30. 7. 2018
12:04

Vyšetřovatelé nadále nejsou schopni určit příčinu zmizení letadla společnosti Malaysia Airlines, které se ztratilo v březnu 2014 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 lidmi na palubě. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila nezávislá vyšetřovací komise. Podle ní tato otázka nebude moci být zodpovězena, dokud se nenajde vrak letounu.

„Tým není schopen určit skutečnou příčinu zmizení letu MH370,“ řekl dnes novinářům šéf vyšetřovacího týmu Kok Soo Chon. „Přesvědčivou odpověď bude možné poskytnout, pouze pokud bude nalezen vrak,“ dodal vyšetřovatel v reakci na otázku, zda bude vůbec někdy možné zjistit, co se s letounem stalo.

Předpokládá se, že se Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines zřítil v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží, když se z neznámých důvodů odklonil od své trasy.

Pátracím týmům se navzdory rozsáhlé mezinárodní operaci a následnému soukromému hledání v Indickém oceánu nepodařilo vrak letadla objevit. Pouze na plážích ostrova Mauricius a na březích Tanzanie či francouzského ostrova Réunion se našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu.

400 stran bez konkrétní odpovědi

Zpráva vyšetřovacího týmu o rozsahu 400 stran opakuje tvrzení malajsijské vlády, že bylo letadlo úmyslně odkloněno od své trasy a po přerušení komunikace ještě asi sedm hodin pokračovalo v letu. Důvod zmizení letounu ale není podle vyšetřovatelů stále možné určit, přičemž „nelze vyloučit možný zásah třetí strany".

Příbuzní lidí, kteří byli na palubě letadla, vyjádřili nespokojenost se závěry zprávy, která nechává řadu otázek kolem zmizení stroje nezodpovězených, uvedla agentura AP.

Během více než čtyřletého vyšetřování se objevila řada teorií, co se s letadlem mohlo stát. Mluvilo se o možném únosu a následném pádu. Kanadský expert Larry Vance přišel s variantou, že pilot letu v sebevražedném úmyslu navedl stroj do moře. Vanceovu teorii z jeho nové knihy ale odmítl Peter Foley z australského úřadu pro bezpečnost letectví.

Video Na místě tragédie: Trosky ruského letadla a smrt 71 lidí u zasněžené Moskvy. - Reuters
1080p 720p 360p

Doporučujeme
certicekjity ( 30. července 2018 12:53 )

 Takže stále nic nového

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa