Krvavý návrat viceprezidenta z exilu: Zaútočil Islámský stát, 14 mrtvých

22. 7. 2018
16:54

Čtrnáct lidí přišlo o život a dalších 50 osob utrpělo zranění při dnešním útoku sebevražedného atentátníka v blízkosti kábulského letiště. K činu se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS). Útok se stal krátce poté, co se dnes do Afghánistánu po ročním exilu vrátil uzbecký generál a první viceprezident Rašíd Dóstum. Ten při incidentu zraněn nebyl. S odkazem na sdělení afghánského ministerstva vnitra o tom informovala agentura AP.

Dóstum byl podle agentury AFP přijat jako hrdina. Přicestoval letadlem, které pro něj do Ankary poslala vláda. Na kábulském letišti ho čekal červený koberec a nadšení stoupenci. Právě, když generálův konvoj odjížděl, se ozval silný výbuch.

Mluvčí ministerstva vnitra řekl, že šlo zřejmě o akci sebevražedného atentátníka, a později doplnil, že výbuch si vyžádal asi deset obětí na životech a zraněné. Mluvčí kábulské policie následně uvedl, že exploze se stala v blízkosti hlavního vchodu do budovy letiště, kde se shromáždili stoupenci generála. „Počet obětí může stoupat, výbuch se stal hned poté, co Dóstumův konvoj opustil letiště,“ řekl policejní mluvčí. Krátce po tomto incidentu kamery zaznamenaly Dóstuma, jak se zdraví s příznivci. Podle agentury AFP je generál v pořádku.

K útoku se následně prostřednictvím své agentury Amak přihlásil IS. Afghánský prezident Ašraf Ghaní čin důrazně odsoudil.

Dóstum odjel z Kábulu loni, když úřad generálního prokurátora zahájil vyšetřování podezření, že Dóstumovi stoupenci mučili a sexuálně zneužili jeho bývalého spojence a pozdějšího politického soupeře. Vláda pak generálovi nedovolila vrátit se do Afghánistánu. Zda ho čeká nyní nějaké obvinění, není podle agentury AFP jasné. Agentura AFP napsala, že se předpokládá, že Dóstum se znovu ujme funkce viceprezidenta.

Dóstum přešel v afghánské občanské válce k muslimské opozici a působil na severu země, kde si nechal říkat prezident. Po pádu Tálibánu v roce 2001 byl obviněn z válečných zločinů zejména kvůli násilí páchanému na vězních. Přes rok žil v Turecku a vládní mluvčí řekl, že se tam Dóstum podrobil léčbě. Nyní je podle něj v pořádku a může znovu začít pracovat.

Doporučujeme
asijo ( 23. července 2018 00:23 )

Taková běžná přestřelka.

tomik007 ( 22. července 2018 17:36 )

KALUB NEBO KABUL, *** sem - *** tam

zwil ( 22. července 2018 17:34 )

 Opravte tu pi.co.vinu v titulku...jaky Kalub,proboha...Ctete ty srac.ky po sobe,neda se to cist...co za deme.nty blije takove sra.cky...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa