V mešitě vybuchla nálož: Přes 17 mrtvých po explozi v Afghánistánu

Autor: ČTK - 
6. 5. 2018
13:47

Nejméně 17 mrtvých a 34 raněných si vyžádal výbuch v mešitě v provincii Chóst na východě Afghánistánu. Oznámila to v neděli agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Dějiště útoku slouží i jako místo k registraci voličů. K odpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil.

Mluvčí místní policie řekl, že v mešitě byli lidé, kteří se zúčastnili odpolední modlitby. Podle něj zřejmě nešlo o sebevražednou akci, ale o explozi výbušnin, které byly zanechány v mešitě. Počet mrtvých a raněných potvrdil šéf zdravotnické služby Chóstu Habíb Šáh Ansárí.

Volby se mají v Afghánistánu konat v říjnu a radikální hnutí Tálibán občany vyzvalo, aby se volebního procesu nezúčastnili. V dubnu při útoku na volební středisko v Kábulu zemřelo 60 lidí. K tomuto útoku se přihlásila radikální organizace Islámský stát.

Mnoho raněných po nedělním útoku bylo dopraveno do nemocnice ve městě Chóst a organizace Lékaři bez hranici oznámila, že tam dodala vybavení pro pohotovostní ošetření raněných.

Na jiném místě Afghánistánu, v provincii Farjáb na severu země, najelo vozidlo s trhovci na minu a výbuch zabil sedm z nich, uvedla agentura AP. Dodala, že ve východoafghánské provincii podobná nástraha zabila dva lidi a zranila další tři, včetně náčelníka okresu, který byl pravděpodobně hlavním cílem. K tomuto útoku se přihlásilo radikální hnutí Tálibán.

Video Atentát v Kábulu: Kamera zachytila moment, při kterém zemřelo 150 lidí - Facebook Tolo News
720p 360p

Podle zprávy mise OSN si boje v Afghánistánu loni vyžádaly 3468 zabitých civilistů, dalších 7015 civilistů bylo zraněno. Za dvě třetiny obětí nesli odpovědnost bojovníci z protivládních hnutí. Z toho 42 procent útoků spáchali radikálové z teroristické organizace Tálibán, deset procent bojovníci z takzvaného Islámského státu (IS) a 13 procent blíže neurčené protivládní skupiny. Pětinu z celkového počtu obětí pak měly na svědomí akce provládních sil.

Doporučujeme
fotrpjotr ( 6. května 2018 18:18 )

To není možné,tam přece hlídá NATO.

agfor ( 6. května 2018 17:15 )

Kdy můžeme očekávat ty zraněný v českých nemocnicích, aby se tu léčili za peníze, o které nás okradla VZP ?

sores ( 6. května 2018 17:04 )

Jen 10???? Škoda, moc málo!!!

teufel ( 6. května 2018 15:13 )

Horší než zvířata, póvl jeden mizernej, kdyby se tak chtěli pomlátit všichni.

voorel ( 6. května 2018 14:06 )

I 10 milionů by bylo málo

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa