Britská muzea se rvou o nafukovačku „Mimina Trumpa“, autoři chystají turné

Autor: jer, ČTK - 
21. 7. 2018
09:18

Karikaturu amerického prezidenta Donalda Trumpa v podobě balonu znázorňujícího šéfa Bílého domu jako mimino v plenkách chtějí do svých sbírek nebo alespoň zapůjčit britská muzea. Zájem o téměř šestimetrovou nafukovací figurínu ale projevili i aktivisté z celého světa. Píše o tom americký deník The New York Times (NYT). Balon se stal symbolem protestů proti Trumpovi během jeho nedávné návštěvy Spojeného království.

Nafukovačku s názvem Trump Baby by podle NYT rádo vystavilo například Britské muzeum, které v září pořádá výstavu o dějinách opozice a protestů. O balon se zajímá také Muzeum Londýna, které balonu nabízí stálý domov, podobně jako Bishopsgate Institute, který vlastní archiv zaměřený na dějiny demonstrací.

Jiná muzea, jako například londýnské Muzeum designu, sice možnost vystavení balonu podle NYT zvažovala, ale pak uznala, že pro tak velký exponát nemají dost místa.

Karikatura je dílem jedné skupiny Londýňanů. Její zástupce Kevin Smith NYT řekl, že je žádostmi o balon zavalen. „Stal se svým způsobem symbolem, který by mohl definovat část Trumpova prezidentství,“ uvedl Smith.

Skupina zahájila na internetu kampaň, jejímž prostřednictvím chce vybrat od dárců peníze na turné balonu po světě. O konečném osudu figuríny ale podle Smitha skupina teprve bude přemýšlet. Zváží nabídky muzeí, ale i to, zda její použití umožní prostřednictvím licencí aktivistům z celého světa.

Video Královský trapas: Trump Alžbětě II. zatarasil cestu, musela kolem - Reuters
720p 360p

Protest proti starostovi

Nafukovačka ve tvaru Trumpa vznikla za pomoci finančních darů veřejnosti. Autoři vybrali během jednoho měsíce přes 34 000 liber (983 000 kč) od 2145 dárců. Vypuštění nafukovačky v době přítomnosti Trumpa v Británii posvětil i londýnský starosta Sadiq Khan.

Starosta Londýna tímto, ale i jinými svými výroky a kroky, popudil část britské veřejnosti. Skupina protestujících proto spustila protestní kampaň a vybírá peníze na obří nafukovačku ve tvaru starosty Khana. Autoři projektu dosud vybrali přes 57 000 liber (1,6 milionu kč) od 3 370 dárců. Částku, kterou vybrali za měsíc odpůrci Trumpa, překonali odpůrci Khana během prvního týdne kampaně.

„Na rozdíl od týmu ‚Mimina Trumpa‘, který chce vzít svoji nafukovačku na turné, my vložíme všechny peníze do demonstrace na Whitehall. Nazveme ji ‚Make London Safe Again‘ (Udělejme Londýn znovu bezpečným), uskuteční se v srpnu. Tam vypustíme ‚Mimino Khana‘ na londýnské nebe,“ uvedli organizátoři protestu proti starostovi. Dodali, že tato událost slouží ke zvýšení povědomí o rostoucí kriminalitě v Londýně v době, kdy je Khan starostou.

Doporučujeme
dobraduse ( 21. července 2018 18:31 )

samý přistěhovalec, samá černá huba, tak se jim Trump nelíbí

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa