Byl novičok jen v lahvičce? Britové po smrti ženy mluví o jedu v dalších věcech

Autor: jer, ČTK - 
14. 7. 2018
20:05

Britská policie nevylučuje, že kromě malé lahvičky z domu dvojice otrávené novičokem v Amesbury byly nervově paralytickou látkou kontaminovány i mnohé další doličné předměty. V sobotu policie oznámila, že v rámci vyšetřování takových předmětů zajistila přes 400.

V pátek londýnská policie potvrdila, že zdrojem novičoku, s nímž přišla dvojice před dvěma týdny do styku, byla malá lahvička, která se našla v domě jedné z obětí otravy. Dawn Sturgessová (†44) mezitím zemřela, její partner Charlie Rowley (45) v úterý nabyl vědomí. Podle policie přišli do styku s látkou nešťastnou náhodou.

Lahvička byla jen jedním z 400 předmětů doličných, které vyšetřovatelé zajistili v domě muže v Amesbury. Policie sdělila, že mnoho z těchto předmětů by mohlo být kontaminováno a byly odeslány do laboratoří k analýze. Nadále je přitom nejasné, jak se do rukou britského páru lahvička dostala.

Policie hledá souvislosti se Skripalem

Vyloučeno údajně není ani to, že existují další ještě neobjevené nádržky s novičokem nebo kontaminovaná místa. Pátrání po nich by mohla trvat ještě měsíce, uvedl policejní mluvčí.

Britští vyšetřovatelé rovněž zjišťují, zda jed pochází z téhož zdroje jako látka stejného typu, které byli v březnu vystaveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija ve městě Salisbury, které leží nedaleko Amesbury. Zatím vyšetřovatelé považují za pravděpodobné, že oba případy spolu úzce souvisejí. Nález lahvičky přitom považují za velký pokrok při pátrání po pachatelích.

Londýn tvrdí, že za útokem na Skripalovy je Moskva. Pokud by se prokázala souvislost obou případů, napětí mezi Londýnem a Moskvou by se dále zvýšilo, poznamenala agentura DPA.

Video Záznam živého přenosu: O otravě špióna Skripala novičokem, situaci na Slovensku po vraždě Kuciaka, o pátrání po zmizelém poradci nebo o prezidentově zdraví. Ptali jsme se Miloše Zemana v pořadu S prezidentem v Lánech - Blesk.cz
720p 360p

Doporučujeme
satanas ( 15. července 2018 10:33 )

ME nejvic tesi ze ty "Anglany" v Rusku opet jednou vypraskali, ikdyz to udelali Belgicani!! Ja su tak stastneeee!

gabreta ( 15. července 2018 09:33 )

S tím počítej. Ti kašpaři spíš oznámí světu, že je Rusák chce vyhladit! Zdegenerovaní jsou na takovou konspiraci dost!!

tenco ( 15. července 2018 08:44 )

Doufám, že se vy zdegenerovaní Angláni, Rusům velice hlasitě a pořádně před celým světem omluvíte.

fotrpjotr ( 15. července 2018 01:22 )

Jedno je jisté,kdyby se otrávili Skripalovi "novičokem",tak už nejsou mezi živými.Všechno co nám tvrdí Britové jsou konspirace.

andorea ( 14. července 2018 20:56 )

Začínám mít obavu, že nějakému idiotu hodně jde o válku s Ruskem...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa