Zapálená auta, granáty: Dopravák zastřelil muže při kontrole, Francií zmítají nepokoje

Autor: ČTK - 
7. 7. 2018
08:45

Již čtvrtou neklidnou noc v řadě prožívá francouzské město Nantes, kde policista v úterý zastřelil 22letého muže, který se snažil ujet před dopravní kontrolou. Strážce zákona je od pátku formálně vyšetřován pro podezření ze zabití, řekl agentuře AFP jeho obhájce.

Protesty proti údajnému pochybení policie v noci na dnešek pokračovaly v několika problémových čtvrtích západofrancouzského města. Výtržníci zapálili sedm aut a házeli po policistech zápalné lahve, ti odpověděli salvou granátů se slzným plynem.

Za čtyři noci nepokojů už jejich iniciátoři podpálili desítky aut a zničili několik budov a obchodů. Za útoky na příslušníky policie dostali v pátek tři muži ve věku 20 až 31 let podmínečné čtyřměsíční tresty odnětí svobody.

Falešné doklady a střelba

Na počátku výtržností je úterní incident, při němž zahynul 22letý Aboubakar Fofana. Podle prokurátora města Nantes se událost odehrála ve třech fázích. Tou první byla údajně deseti až patnáctiminutová dopravní kontrola, při níž Fofana policistům ukazoval cizí doklady. Ti mu proto nařídili, aby s nimi jel na policejní stanici. Mladík se ale snažil ujet a při couvání zranil kolemjdoucího, který doprovázel dvě děti. Po krátké pauze začal se svým autem opět couvat a tehdy po něm policista vystřelil.

Proti strážci zákona bylo nyní formálně zahájeno vyšetřování, stíhán bude na svobodě. Vyšetřovatelům uvedl, že svou zbraň použil, aby ochránil osoby, které se mohly dostat do cesty unikajícímu vozidlu. Následně však vypověděl, že šlo o nehodu.

Důkladné prošetření incidentu slíbil ve čtvrtek francouzský premiér Édouard Philippe. Vztahy mezi policisty a mladými obyvateli "problémových čtvrtí" Nantes jsou známé svou křehkostí a smrt Fofany okamžitě vyvolala bouřlivou reakci, napsala AFP. Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb ujistil, že vláda učiní vše pro zklidnění situace.

Doporučujeme
zvonik54 ( 7. července 2018 20:12 )

 Nejlepší lék na události ve Francii je: HOUŠŤ, VÍCE A BRUTÁLNĚJŠÍ. Pak se uvidí, jestli ten ,,Macaron" to myslí vážně, nebo jestli chce Francii zničit...

flesch2z ( 7. července 2018 14:57 )

A s těmihle... jsme v jedné unii. To se může stát jenom nám, za co, za co?! Macacron byl na bonga bonga bez té své mumie, páč by se mu tam rozpadla, a hned na to jel na fotbal do Ruska. Ten nemá chybu. Ten má jasnou budoucnost v Německu, nebo v tom nejbělejším státě, pokud ho ještě na této planetě najde. Ale i tam si ho jeho poddaní najdou.

flesch2z ( 7. července 2018 14:32 )

A Macacron je na fotbale v Rusku. Toho macaca teprve pořádné uvítání čeká.

sandokan500 ( 7. července 2018 13:35 )

Typické Francouzské jméno a příjmení.

bullshit ( 7. července 2018 13:04 )

Podle jména - rodilý Francouz. To si nabrali verbež do země.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa