Měří 140 centimetrů a chtěla učit. „Jste moc malá, nedosáhnete na tabuli,“ odmítly ji úřady

Čínská učitelka (ilustrační)  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: Darina Jíchová - 
4. července 2018
16:05

V mnoha čínských provinciích pro učitele stále platí přísná omezení, a to nejen co se jejich vzdělání týče. Aby se člověk mohl stát v zemi učitelem, musí být vyšší než 150 centimetrů. Na toto nařízení doplatila drobná Číňanka se 140 centimetry, která tak kvůli tomu práci nedostane, informoval zpravodajský server Šen-si News.

Žena, kterou média oslovují jako Slečna Li, sdělila, že jí univerzita oznámila, že se nemůže stát učitelkou, protože je moc malá a nesplňuje vyhlášku, která po pedagozích vyžaduje výšku alespoň 150 centimetrů. Li získala značnou podporu na sociálních sítích, kde lidé nařízení označili za diskriminaci.

Li pochází z provincie Šen-si, kde na tamní univerzitě studuje v poslední ročníku magisterského studia obor Anglický jazyk. V květnu, krátce před ukončením školy, jí však oznámili, že se v Šen-si nemůže ucházet o žádné učitelské místo. V provincii platí, že ženy musí mít víc než 150 centimetrů, muži pak 155 centimetrů a víc. Výjimka se uděluje do 5 centimetrového rozdílu a pouze učitelům do mateřských škol.

Učitel musí dosáhnout na tabuli

„Za čtyři roky studia nikdo nepostřehl, že učitelské zaměstnání má výškový limit,“ řekla Li novinářům z Šen-si News. „Zcela to zničilo mé sny,“ dodala. Univerzita se ke kritice nařízení nijak nevyjádřila. Nicméně Šen-si není jedinou provincií, kde toto pravidlo platí. Úřady tvrdí, že učitelé musí být vysocí, aby zaujali žáky a dosáhli na tabuli.

V posledních měsících vyhláška ale sklidila obrovskou kritiku a v S’-čchuanu, Ťiang-si a v Kuang-si ji díky tomu už zrušili. Na čínské sociální síti Sina Weibo se tisíce lidí postavily za Li s tím, že skutečným měřítkem by měly být „talent, morální hodnoty a schopnost naučit“. Další znechutil přístup univerzity. „Uchazeči by se o výškovém omezení měli dozvědět ještě, než se na obor přihlásí,“ napsal jeden z uživatelů.

Škola není soutěž krásy

„Výška nijak nesouvisí s kvalitou učitele. Škola je vzdělávací instituce ne soutěž krásy,“ uvedl další. Ostatní mluvili o diskriminaci nejen malých lidí, ale také lidí, kteří se narodili s nanismem. „Nikdo nechce být trpaslík, ale to neznamená, že to nejsou lidé a že nemají stejná práva jako normální lidé,“ argumentují lidé.

Číňané protestují proti způsobu, jakým se v zemi vybírají učitelé. Úřadům záleží na výšce místo, aby zjišťovaly, zda je daný člověk vůbec způsobilý pracovat s dětmi. Zvláště poté, co se objevily případy, kdy učitelé v školkách týrali děti, například v mateřské školce v Pekingu dětem dávali léky na spaní. „Jak se takový člověk stane učitelem? Je proto, že má správnou výšku?“ ptají se lidé.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud