Babčenkovův „vrah“ promluvil: Popřál jsem mu hodně zdraví, když ležel ve falešné krvi

Autor: nkov - 
10. 6. 2018
14:40

Svět ke konci května obletěla zpráva o vraždě dalšího investigativního novináře, Ukrajince Arkady Babčenka, který byl hlasitým kritikem ruského prezidenta Putina. O to více šokující byl jeho výstup v televizi o několik dní později, kde oznámil, že jeho vražda byla fingovaná a měla zmást skutečné vrahy, údajně najaté Moskvou. Server BBC zjišťoval informace o „vraždě“ novináře v rozhovoru s najatým „vrahem“, Oleksiyem Tsymbaliukem, který vysvětlil svou roli ve fingovaném zločinu.

Tsymbaliuk, který byl v minulosti ortodoxním knězem, je dnes aktivním členem jedné z ukrajinských pravicových skupin. Na východě se jako dobrovolník zúčastnil bojů proti proruským rebelům. Podle jeho vlastních slov ho měl na začátku dubna oslovit výrobce zbraní Borys Herman, který ho následně najal k vraždě Babčenka.

Bývalý kněz dále tvrdí, že hned poté, co byl k vraždě najatý, se obrátil na bezpečnostní služby. S Babčenkem se pak měl poprvé setkat v novinářově bytu několik dní před plánovanou vraždou. „Pracovník bezpečnostních sborů nás představil spolu se slovy ‚pozdravte svého potenciálního vraha.‘ Já mu řekl, že ne každý den se mu naskytne příležitost vypéct Putina,“ říká s úsměvem pro BBC.

29. května pak Tsymbaliuk následoval všechny kroky plánu, který měl kohokoliv, kdo by jej mohl sledovat, přesvědčit, že k vraždě opravdu došlo. Babčenka našel v jeho bytě ležícího na zemi v kaluži krve. „Popřál jsem mu hodně zdraví a on mě požádal, abych ho nerozesmíval.“ Následně jel Tsymbaliuk do úkrytu, kde sledoval, jak se zpráva o vraždě šíří po sociálních sítích.

Herman chtěl odjet ze země

Ještě večer toho dne poslal Hermanovi, který si ho k vraždě najal, zprávu se slovy „S tím parazitickým červem jsem to vyřídil.“ Druhý den ráno mu Herman odepsal s tím, že se chce sejít. K tomuto setkání však již nedošlo – Hermana zadržela tajné služby ještě předtím, než stihl utéct ze země. To měl přitom v plánu. Krátce na to vystoupil Babčenko v televizi na tiskové konferenci.

Borys Herman popřel, že by s Tsymbaliukem plánoval Babčenkovu vraždu. Naopak tvrdí, že i on spolupracoval s ukrajinskými tajnými službami a celou dobu věděl, že vražda byla fingovaná. Tomu ale zatím nenasvědčují žádné důkazy.

Video Zatčení Ukrajince, který organizoval Babčenkovu vraždu. - Reuters
360p

Doporučujeme
satanas ( 11. června 2018 11:34 )

Komicka zeme, komicti lide,,uz od pohledu..

zkzkz ( 10. června 2018 19:58 )

mimiroro ( 10. června 2018 18:19 )

Nafilmovaná oběť a nafilmovaný vrah slouží jen k tomu aby obvinili proruské rebely, pokud ne přímo Rusy a Putina.Těm prolhaným hajzlům už se nedá věřit ani přání dobrého dne.

majka60 ( 10. června 2018 17:21 )

..už mě s nima také lezou krkem.

tenco ( 10. června 2018 16:33 )

Běžte už s těma Ukrajinskejma fašistickejma s r a č k a m a do p r d e l e, ti jsou věrohodní jak prolhanej Havel na balkoně Melantrichu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa