Sobota 16. října 2021
Svátek slaví Havel, zítra Hedvika
Oblačno, déšť 13°C

„Je to blbec. Dal Rusku dárek.“ Drsné útoky na novináře, který předstíral smrt

Autor: ČTK, simao - 
30. května 2018
21:50

Jedni jsou rádi, že Arkadij Babčenko nebyl zavražděn, ale žije. Druzí zdvihají po tomhle divokém kousku – inscenované vraždě – varovně prst. A třetí ostře kritizují. Mezi ně patří mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF), která ruského opozičního novináře Babčenka nešetří. Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že vraždu novináře, o níž v úterý informovala média, předstírala, aby odhalila údajné ruské iniciátory zločinu.

Kauza vyvolala smíšené reakce i mezi ostatními novináři po celém světě. „Reportéři bez hranic vyjadřují své nejhlubší rozhořčení v souvislosti s manipulací ukrajinských tajných služeb, což je novým krokem informační války. Pro vládu je vždy velmi nebezpečné hrát si s fakty, zvláště pak využívat novináře pro své falešné zprávy,“ napsal dnes na svém Twitteru generální tajemník RSF Christophe Deloire.

Bylo to za hranou?

Mezinárodní organizace Výboru na ochranu novinářů (CPJ) postupy Kyjeva označila za bezprecedentní a požádala úřady, aby vysvětlily důvody takto drastických opatření. Podle koordinátorky evropské a asijské pobočky organizace Niny Ognjanovové plánuje výbor událost prošetřit.

Ruské tajné služby podle ukrajinské kontrarozvědky SBU nařídily útok na Babčenka. Policie už zadržela ukrajinského občana, který údajně z ruského popudu vraždu organizoval a sehnal jejího vykonavatele.

Postup ukrajinských činitelů kritizují i někteří novináři po celém světě. Podle nich tím Kyjev napomohl prokremelské propagandě a šíření falešných zpráv. „Provokace a cirkus. Samozřejmě že okamžitě obvinili Rusko, aniž (případ) prošetřili. Ukrajina zinscenováním smrti Babčenka dala ruské státní televizi obrovský dárek,“ komentoval zvláštní operaci SBU na Twitteru zpravodaj britského listu The Daily Telegraph v Rusku Alec Luhn.

Video Vražda novináře byla inscenovaná, neřekl to ani ženě. A vnitro označilo okamurovce za hrozbu - Markéta Volfová, Lukáš Červený, redakce Blesk

Hurá, Babčenko je naživu

Samotný fakt, že je Babčenko naživu, však vzbudil u řady novinářů nadšení. Projevuje se i v Česku. Novinář Ondřej Soukup, jenž truchlil kvůli smrti kamaráda, který měl čelit výhrůžkám likvidací, uvedl: „Ještě nikdy jsem tak rád nebyl za vola.“

Ráda je i TOP 09. Na svém twitterovém účtu přidala narážku na dřívější slova Miloše Zemana o likvidaci novinářů: „Slova českého prezidenta o likvidaci novinářů pro dnešek přišla vniveč.“

Samotný Babčenko dnes na tiskovce, kde došlo k odhalení, že je naživu, uvedl: „Rád bych vás požádal o to, abyste mi odpustili vše, co se stalo. Já sám se v minulosti účastnil mnoha pohřbů kolegů a přátel a vím, jaký je to pocit, když pohřbíváte kolegu. Bohužel ale nebyla jiná možnost.“

Ukrajinský prezident ocenil tajnou operaci

„Útok na novináře, zorganizovaný na území Ruské federace, je projevem přání destabilizovat situaci na Ukrajině, ukázat neefektivnost (ukrajinské) vlády a samozřejmě zabít toho, koho se Rusko bojí nejvíce,“ řekl ve středu ukrajinský prezident Peter Porošenko na setkání s Babčenkem a představiteli ukrajinských bezpečnostní složek, napsala agentura Interfax-Ukrajina.

Porošenko ocenil především spolupráci Babčenka s ukrajinskými bezpečnostními složkami a „profesionalitu“, s jakou se všechny strany chovaly. Dodal přitom, že zvláštní operace byla jediným správným postupem.

Ruský novinář: Je to blbec a my osli

„Babčenko je blbec a my všichni jsme osli, že jsme tomu uvěřili,“ uvedl ruský novinář Alexej Kovaljov. „Nemůžu se rozhodnout, jestli je to nejgeniálnější nebo velkolepě hloupá zpráva, o níž jsem kdy slyšel. Myslím, že obojí,“ přidal se moskevský zpravodaj pro The Financial Times Max Seddon.

Analytik Mark Galeotti upozorňuje na to, že Kreml získal do budoucna skvělý podklad pro vlastní argumentaci. „Když bude zabit někdo další, Rusko může hrát hru ‚jak víte, že se to doopravdy stalo?‘“ řekl expert.

salto ( 31. května 2018 09:24 )

Chybí mi vyjádření např.: putler, sores, naser a obdobně "myslících", či spíše nemyslících, kteří mají hned jasno

byvalyvoliccssd4 ( 31. května 2018 08:13 )

"Samozřejmě že okamžitě obvinili Rusko, aniž (případ) prošetřili." Samozřejmě že okamžitě obvinili Česko z výroby novičoku. A náš prezident jim okamžitě patolízalsky přitakával.

priserka ( 31. května 2018 05:49 )

Ti Ukrajinci jsou komedianti

Deneček ( 31. května 2018 05:29 )

Pokud ho nyní kdokoliv z ukrajinců zlikviduje,tak se ihned obviní Rusko.

radek641 ( 30. května 2018 23:28 )

Každý novinář, který píše, že to je nebo není pravda, by měl vrátit novinářský průkaz. Jediná pravda je úplně jasná. Žádný novinář pravdu vědět nemůže, protože vše ví jen zprostředkovaně od prolhaných tajných služeb(ukrajinských nebo ruských). Od toho je to tajná služba, dělá jen to co chce a přizná jen to chce. Jenže v ČR má 90% novinářů jasno jak to bylo. Kde vzali ty informace, které potvrzují vinu jakékoli strany? Někdo důvěryhodný? Tak sem s tím jménem. Pak se všichni v ČR diví, že lidé novinářům nevěří. Mě je jen divné, jak špatně na tom ruská tajná služba je. Kdykoli chce někoho zabít, tak se jim to nepodaří.To je dost divné. Že by byli takový amatéři???

Zobrazit celou diskusi
Další videa