Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Chlapci se mu svěřili se zneužitím. Arcibiskup kněží kryl, rozhodl soud v Austrálii

Autor: ČTK - 
22. května 2018
09:34

Australský soud dnes rozhodl, že se katolický arcibiskup z Adelaide Philip Wilson (67) provinil zatajením sexuálního zneužití dětí. Jde o nejvýše postaveného duchovního římskokatolické církve stíhaného za nečinnost v případě sexuálního zneužívání. O výši trestu má soud rozhodnout v červnu, Wilsonovi hrozí dva roky vězení, uvedla agentura AP.

Wilson neuznal svou vinu v případě krytí vážného kriminálního činu jiného člena církve. Byl jím kněz James Fletcher, který děti zneužíval v 70. letech. Roku 2004 byl usvědčen a odsouzen k osmiletému žaláři za zneužití devíti dětí. Zemřel ve vězení v roce 2006.

Věrohodný svědek

Jednou z jeho obětí byl někdejší ministrant Peter Creigh, který řekl před soudem v procesu s Wilsonem, že roku 1976, pět let po své zkušenosti s Fletcherem, Wilsonovi situaci do detailu popsal.

Arcibiskup tvrdí, že si na tento rozhovor nepamatuje. Soudce ale Creigha označil za věrohodného svědka. Věděl, že „vyslechl věrohodné obvinění, ale rozhodl se chránit církev a její pověst,“ sdělil soudce Robert Stone při čtení rozsudku.

Další z předvolaných svědků řekl, že o svém zneužití řekl při zpovědi ve věku 11 let. Wilson ho tehdy údajně obvinil, že lže, a udělil mu jako pokání pomodlit se desetkrát Zdrávas Maria.

Diagnostikovali mu Alzheimera

Wilson u soudu prohlásil, že o Fletcherově činech nevěděl. Staly se v době, kdy byl Wilson pomocným knězem v Maitlandu, vzdáleném 130 kilometrů od Sydney. Jeho právník usiloval čtyřikrát o zrušení procesu, kromě jiného v době, kdy lékaři u Wilsona diagnostikovali rané stadium Alzheimerovy choroby.

Římskokatolickou církví otřásají v posledních letech skandály spojené s pedofilním násilím ve více zemích. Papež František v minulosti opakovaně vyzýval k přísnému potrestání těch, kteří se dopustí sexuálního zneužívání nezletilců. Vydal také dekret umožňující odvolávání biskupů, kteří nebudou rázně řešit případy sexuálního zneužívání nezletilých katolickými kněžími.

Problémy biskupů v Chile

Nejnovější je případ 34 chilských biskupů, kteří nabídli minulý týden rezignaci kvůli zneužívání mladistvých za nečinnosti chilské katolické hierachie. Papež biskupy obvinil, že ničili důkazy o sexuálním zneužívání a tlačili na právníky, aby obvinění bagatelizovali. Tím podle něj vážně pochybili, protože nechránili děti před pedofilními kněžími.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud