„Podříznu tě!“ Kvůli migrantům zaútočil u kebabu na starostu, teď stanul před soudem

Autor: ČTK, Mii - 
22. 5. 2018
11:59

Soud s mužem, jenž v listopadu zaútočil na starostu obce Altena Andrease Hollsteina, začal v úterý v nedalekém městě Hagen. Obžaloba jej viní z pokusu o zabití kvůli politikově migrační politice. Šestapadesátiletému muži hrozí mnohaletý trest odnětí svobody. 

Werner S. tehdy čtyřiapadesátiletého starostu Hollsteina napadl u občerstvení s kebaby. Nejprve si ho prý zvláštně prohlížel a pak se ho zeptal, zda je skutečně místním starostou. „Podříznu tě! Necháš mě zhynout žízní a do města vezmeš 200 cizinců,“ začal vzápětí křičet útočník, který dal starostovi na krk nůž se zhruba 20centimetrovým ostřím.

Útočníka, jemuž policisté naměřili 1,2 promile alkoholu v krvi, nakonec Hollstein přemohl s pomocí přítomných lidí, kteří pohotově zasáhli. „Bál jsem se o život,“ připustil později starosta, který je přesvědčen, že nebýt ostatních, už by možná nebyl na světě. Po útoku byl Hollstein převezen do nemocnice, ale vzhledem k tomu, že utrpěl jen lehké zranění, mohl být brzy propuštěn.

Obžalovaný Werner S. se v úterý v prohlášení k činu přiznal, popírá ale, že by chtěl politika zabít. Tvrdí také, že důvodem útoku nebyla nenávist k cizincům.

Útok na starostu asi sedmnáctitisícového města vzbudil v Německu pobouření a tvrdě ho odsoudila i kancléřka Angela Merkelová (CDU). „Jsem zděšena útokem nožem na starostu Andrease Hollsteina - úlevu mi přineslo, že už může být znovu se svou rodinou,“ vzkázala tehdy prostřednictvím mluvčího na Twitteru.

Útoky na politiky nejsou v Německu výjimečné

Napadení starosty naplno odhalilo často velmi těžkou situaci, v níž se nacházejí místní politici po celém Německu, kteří v souvislosti s migrací nezřídka čelí tvrdým výhrůžkám. Ty dostával v minulosti také Hollstein. Po útoku zase otci čtyř dětí, který v politice zůstal, přišly zprávy, které čin schvalovaly.

Útok na starostu Alteny připomněl pokus o vraždu pozdější primátorky Kolína nad Rýnem Henriette Rekerové z října 2015. Tu útočník, který nesouhlasil s její migrační politikou, bodl loveckým nožem do krku, přičemž jen těsně minul krční tepnu a míchu. Soud ho v roce 2016 poslal na 14 let do vězení.

Video Miliardové pokuty kvůli nepřijetí uprchlíků? Raději než riziko, říká Keller - Tomáš Polák
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
feketeKarkulka ( 22. května 2018 12:59 )

 To jako vážně? Kebab v Německu je turecký. A němci opravdu ale opravdu stánek kebabu nevlastní. Takže "neznámý" útočník???

agfor ( 22. května 2018 12:56 )

Divné Německo. němci budou sedět v kriminále a migranti jim budou beztrestně znásilňovat a vraždit manželky. Adolf musí rotovat v hrobě jako vrtule.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa