Merkelová dostala od františkánů cenu za mír v Evropě. A zmínila líné Němce

Autor: ČTK, mah - 
12. 5. 2018
19:25

Německá kancléřka Angela Merkelová dostala cenu za úsilí o mírové spolužití v Německu i v Evropě. Za její činy ji ocenil řád františkánů v bazilice svatého Františka ve středoitalském městečku Assisi. Kancléřka v děkovném proslovu hovořila o nezbytnosti většího úsilí při prosazování míru ve světě.

„Cesta k míru a usmíření je často možná jen díky velkému úsilí a houževnatosti. Jen zřídka leží zcela jasně přímo před námi,“ řekla Merkelová. V projevu se kriticky zmínila i o rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa jednostranně vypovědět mezinárodní jadernou dohodu s Íránem. Tento krok USA podle německé kancléřky situaci na Blízkém východě jen vyhrotí.

Ve svém proslovu Merkelová vyzdvihla také význam Evropské unie jako mírového projektu. „Když si připomeneme proměnlivé dějiny našeho kontinentu, tak nám musí být jasné, jaké štěstí dnes máme,“ řekla. Zopakovala rovněž slova někdejšího předsedy Evropské komise Jacquese Delorse: „Pokud se nám nepodaří dát Evropě duši, spiritualitu a význam, pak tuto hru prohrajeme.“

Německá kancléřka varovala před populisty

Evropany Merkelová varovala před přijímáním jednoduchých řešení, která nabízejí populisté. „Čím vážnější problém je a čím jednodušší řešení někdo nabízí, tím podezíravější a kritičtější by měl každý být,“ řekla kancléřka. Evropská a národní identita podle ní nejsou v rozporu. Ohrožení ale představují stereotypy, které mohou „Evropu zničit“. Jako příklad uvedla předsudek o líných Řecích, který se v německém tisku objevoval během dluhové krize. „Líní jsou i někteří Němci,“ řekla Merkelová.

Ve svém proslovu kritizovala kancléřka také situaci na východě Ukrajiny, kde se podle ní každou noc porušuje příměří a každý den dochází ke ztrátám na lidských životech.

Merkelová ocenění nazvané Světlo míru převzala od kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose. Ten v roce 2016 dostal za úsilí uzavřít mír s ultralevicovou radikální organizací FARC Nobelovu cenu za mír. Cenu světlo míru v minulosti dostali například dalajlama, Matka Tereza, bývalý izraelský prezident Šimon Peres či současný papež František.

Video První projev Merkelové po volbách: Doufali jsem v lepší výsledek - Reuters
1080p 720p 360p

Doporučujeme
Antonin Blaha ( 13. května 2018 09:45 )

 A co posmrtne Hitlerovi urcite jsme si okupaci vysvetlovali spatne,pokladal zaklady moderni Evropy😂😂😂😂

cocumysvole ( 12. května 2018 22:33 )

A TAKOVEHLE DOBYTEK MÁ ŘÍDIT EUROPU?

santikxauz ( 12. května 2018 22:30 )

Vrazi Mašínové byli také vyznamenáni,tak se nedivte.

cocumysvole ( 12. května 2018 22:30 )

teqila1949: Jen to v klidu napiš nakopat do PRD*ELE

cocumysvole ( 12. května 2018 22:27 )

A proč né? To hovado Trump má taky dostat nobelovku za mír.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa