Kim propustil americké vězně, doma je vítal Trump. Jak vypadají po letech nucených prací?

Autor: ČTK - 
10. 5. 2018
10:50

Trojice Američanů propuštěných z vězení Severní Koreou ve čtvrtek dorazila do Spojených států společně se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Na základně Andrews poblíž Washingtonu je přivítal prezident Donald Trump s chotí Melanií. Šéf Bílého domu potvrdil, že Pompeo dojednal termín a místo jeho setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem, podrobnosti však nesdělil.

"Jsou to skvělí lidé a tohle je pro ně významný okamžik... Rádi bychom poděkovali Kim Čong-unovi," prohlásil Trump po příletu trojice, která byla podle něho propuštěna díky zlepšování vzájemných vztahů, za jehož cíl označil Korejský poloostrov bez jaderných zbraní.

"Vážně si myslím, že chce něco udělat a přivést svou zemi do reálného světa," řekl Trump na Kimovu adresu s tím, že denuklearizaci Severní Koreje považuje za stěžejní cíl svého působení v Bílém domě. Na dotazy novinářů okolo chystaného summitu neodpověděl s vysvětlením, že podrobnosti zveřejní v nejbližších dnech. Média označují Singapur za nejpravděpodobnější místo schůzky, která by měla proběhnout do měsíce.

Propuštěnými Američany korejského původu jsou misionář Kim Dong-chul a rovněž Kim Sang-duk a Kim Hak-song, kteří nějakou dobu přednášeli v KLDR na pchjongjangské technické univerzitě.

Trump přivítal trio Američanů propuštěných z vězení v KLDRTrump přivítal trio Američanů propuštěných z vězení v KLDR | 

Nucené práce za rozvracení režimu

"Je to jako sen a my jsme velmi, velmi šťastni," řekl novinářům prostřednictvím tlumočnice Kim Dong-chul. "Zacházeli s námi mnoha různými způsoby. Pokud jde o mě, musel jsem vykonávat spoustu tvrdé práce, ale když jsem onemocněl, poskytli mi péči," popsal dvaašedesátiletý misionář podmínky v KLDR, kde byl v březnu 2016 odsouzen k deseti letům nucených prací za rozvracení komunistického režimu a špionáž.

Devětapadesátiletý Kim Sang-duk si odpykával 15letý trest "za protistátní aktivity a pokus svrhnout vládu". Stejným obviněním čelil i 55letý Kim Hak-song, který také pracoval pro pchjongjangskou univerzitu financovanou Západem. Oba byli zadrženi loni. Podle KLDR byli propuštěni na přímou Trumpovu žádost.

Trumpova mediální show?

Armádní letoun s nimi dosedl na plochu vojenské základny ve 2:45 místního času (8:45 SELČ). Všichni tři podle televizních záběrů z přistání dorazili do vlasti v dobrém fyzickém stavu. Nyní je čekají lékařské prohlídky a rozhovory s úředníky, až poté se shledají se svými blízkými.

Prezident, který dorazil na uvítání navzdory pokročilé noční hodině, poznamenal, že záběry z příletu se stanou nejsledovanějším nočním vysíláním za dlouhou dobu. Schůzka s Kimem bude pro něho dosud nejvýznamnějším zahraničněpolitickým počinem a podle komentátorů Trump dnešní přivítání pojal jako mediální show s cílem zdůraznit své zásluhy na vývoji v KLDR.

Video Historický summit: U jednoho stolu se v Jižní Koreje setkal tamní prezident s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. - Reuters
1080p 720p 360p

Doporučujeme
satanas ( 10. května 2018 14:47 )

Typicky "Americani,,sikmy oci, zluta barva kuze, nakonec, cernej prezident uz tam byl? PRoc ne ten pristi zlutej? DOnald brzo zkonci,,vic nez jasne, blazen v uradu prezidenta,,i to je "Typicky Americke":.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa