Z KLDR uprchli na jih voják a civilista. Vzali si na to člun

Autor: ČTK - 
19. května 2018
08:04

Dva Severokorejci v sobotu uprchli do Jižní Koreje v člunu přes Žluté moře, informovala agentura Jonhap s odvoláním na jihokorejský vládní zdroj. Námořní hranici překonal vojenský důstojník a civilista. Jde o první případ útěku z KLDR od dubna, kdy se uskutečnil summit mezi nejvyššími představiteli obou Korejí.

Jihokorejská vojenská pobřežní hlídka zaznamenala přítomnost malého člunu severně od ostrova Pengnjong poblíž západní části mezikorejské námořní hranice. Uprchlíci údajně sdělili jihokorejským vojákům, že se chtějí dostat do Jižní Koreje. Soulské úřady nyní incident vyšetřují.

Jedná se o první útěk severokorejského vojenského důstojníka od roku 2008, upozornila jihokorejská zpravodajská televize YTN. Naposledy překonali přísně střeženou pozemní hranici mezi oběma státy severokorejští vojáci loni v listopadu a v prosinci.

Jižní a Severní Korea jsou dodnes fakticky ve válečném stavu. Válka ze začátku 50. let byla ukončena pouze příměřím podepsaným roku 1953. Od té doby ze Severní do Jižní Koreje uteklo kolem 30 tisíc lidí.

Chvíle klidu, pak opět napětí

V dubnu se na hraničním přechodu Pchanmundžom sešli jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Dohodli se, že obě strany budou pracovat na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Také si slíbili, že budou společně usilovat o to, aby ještě letos mohla být podepsána mírová dohoda, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončila Korejská válka.

V posledních dnech ale mezi oběma stranami opět stouplo napětí kvůli americko-jihokorejskému vojenskému cvičení. Pchjongjang navíc pohrozil, že nemusí dojít na plánovanou vrcholnou schůzku Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v červnu v Singapuru.

sores ( 19. května 2018 17:46 )

Je veřejné tajemství že už i celé Řecko potáhne na Evropu, zůstane jen pár lidí.Jsou na tom už tak špatně jelikož nic nevyrábí a žijí jen z cest.ruchu že to tam jde od 10 k 5ti. Nemají fabriky stejně jako čmoudi. Navíc jsou přesvědčeni že je Evropa uživí a postará se. No potěš koště,tady to za pár let bude šílený!!!!!!

kuromrd ( 19. května 2018 16:37 )

teď už nemusí nikam utíkat, ale za topolánka, nečase, kalouska, julínka a dalších zabijáků dělníků-rolníků-samotných matek-důchodců a dalších chudáků to byla katastrofa, mnoho lidí si vzalo život a mnoho jich uteklo za hranice,

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud