Novinářku postřelili před vlastním domem, v ulicích protestovaly stovky lidí

Autor: ČTK, AKu - 
9. 5. 2018
17:58

Černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakićovou, která je už řadu let terčem výhrůžek kvůli článkům o korupci, v úterý večer postřelil neznámý útočník. Redaktorka nezávislého listu Vijesti byla v hlavním městě Podgorici zasažena do nohy a její život není ohrožen, informoval ve středu deník na webu. Útok, který odsoudila Rada Evropy, vyvolal protest stovek Černohorců.

 Lakićová se stala obětí útoku již v minulosti. V březnu 2012 ji pachatel přepadl před domem, v němž novinářka bydlí, a surově ji zbil. Na stejném místě se odehrál také úterní útok.

„Podle všeho si na ni počkali před vchodem, kde byla zbita před šesti roky. Přistoupil k ní nějaký člověk a střelil ji do nohy. Ona říká, že tam byli ještě dva lidé, kteří utekli,“ řekl šéfredaktor listu Vijesti Mihailo Jovović.

„Jak dlouho se tohle bude v naší Černé Hoře dít? Ani jeden útok na Lakićovou nebyl vyřešen. Mnohé případy, o nichž psala a které ukazují na trestnou činnost, nebyly vůbec vyšetřovány,“ dodal. 

Několik stovek osob se ve středu shromáždilo před sídlem vlády v Podgorici. Protestující obvinili úřady, že dělají málo pro vyřešení útoků na novináře. Někteří měli transparenty s nápisy „Stop násilí“ a „Za život bez strachu“.

Lakićovou navštívili v nemocnici zástupci amerického velvyslanectví a Evropské unie. Generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland podle agentury AP uvedl, že ho střelba „šokovala a zarmoutila“.

Za šest let starý útok na Lakičovou byl nakonec pachatel pravomocně odsouzen. Nicméně motiv tohoto trestného činu nikdy nebyl zjištěn, stejně jako zůstal neznámý ten, kdo si přepadení novinářky objednal.

Vijesti uvedly, že Lakićová v posledních měsících, podobně jako i dříve, psala o pašování cigaret. Začátkem roku 2011 zjišťovala informace o tom, jestli se v továrně Tara v Mojkovaci v centrální části Černé Hory a v jejím skladišti v obci Donja Gorica vyrábějí a pak pašují falešné značky cigaret. Následně o tom napsala několik článků, a když se případem začala zabývat policie a prokuratura, začaly chodit výhrůžky.

Novinářka mimo jiné napsala, že s těmito ilegálními aktivitami byli spojeni pracovníci policie a Úřadu pro národní bezpečnost.

Doporučujeme
kritick ( 9. května 2018 19:20 )

Ovšem, povšimněme si jednoho podstatného rozdílu: jak ten absolutně neznámý, bezvýznamný, a absolutně nezkušený maďarský "novinář" Kuciak, úrovně okresního redaktora sportovního dění, tak tadyta bezvýznamná nicka někde z neznámé krajiny, jsou dnes nejhrdinnějšími "novináři" dnešní doby, "zabiti" pro svou investigativnost. Já říkám: proč celosvětovému tažení proti zabíjení "novinářů" vadí smrt absolutně neznámých, neužitečných a bezvýznamných novinářů okresního formátu a nevadí jim zabíjení desítek a stovek opravdivých novinářů ve válkách v Izraeli, Sýrii, Íráku, na Golanských Výšinách, Egyptě, Jordánsku, Turecku, Libanonu, Egyptě atd, atd. Že by odvádění pozornosti od skutečných prasáren? Určitě!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa