Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Kim Čong-un: Končíme s jadernými testy. Analytici: Třeba už další zkoušky nepotřebuje

Autor: ČTK - 
21. dubna 2018
10:50

Severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil, že KLDR s okamžitou platností zastavuje jaderné a raketové testy a uzavře jadernou střelnici na severu země. S odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA o tom informovala jihokorejská agentura Jonhap. Americký prezident Donald Trump zprávu uvítal, stejně jako tak učinila kancelář jihokorejského prezidenta a čínské ministerstvo zahraničí. S vlažnější reakcí přišel japonský premiér Šinzó Abe, podle kterého je zapotřebí, aby se KLDR zbavila jaderných zbraní.

„Od 21. dubna Severní Korea zastaví své jaderné testy a mezikontinentální starty balistických raket,“ uvedla Jonhap s odvoláním na KCNA. Severní Korea také uzavře jadernou testovací střelnici, aby „dokázala, že dodržuje svůj závazek přerušit jaderné testy“, dodaly agentury.

Podle KCNA Kim zdůvodnil také tento krok tím, že nyní KLDR zaměří úsilí na hospodářský růst a na mír na Korejském poloostrově. Podle něj jeho země už nepotřebuje provádět jaderné testy ani zkoušky mezikontinentálních balistických raket, neboť vývoj svých jaderných zbraní již završila.

„To je velmi dobrá zpráva pro Severní Koreu a svět – velký pokrok!“ reagoval na Twitteru Trump, který zároveň dodal, že se těší na chystaný summit s Kim Čong-unem.

Tokio: na zmírnění tlaku na KLDR ještě nenastal čas

Kancelář jihokorejského prezidenta Mun Če-ina označila oznámení za „smysluplný pokrok“ směřující k zbavení Korejského poloostrova jaderných zbraní. Vyhlídky na úspěch budoucích rozhovorů s KLDR se tak prý zlepšují.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Reuters

Čínské ministerstvo zahraničí ve svém dnešním prohlášení krok KLDR rovněž uvítalo. „Čínská strana věří, že rozhodnutí Severní Koreje pomůže zlepšit situaci na poloostrově… Čína to vítá,“ stálo v prohlášení, které čínské ministerstvo zahraničí zveřejnilo na svých webových stránkách.

„Toto oznámení je krok kupředu, který bych rád uvítal. Důležité ale je, aby to vedlo k úplné a ověřitelné denuklearizaci. Toto chci zdůraznit,“ prohlásil japonský premiér Abe. Japonský ministr obrany Icunori Onodera upozornil, že ještě nenastal správný čas k snížení dosavadního mezinárodního tlaku na KLDR.

Severní Korea doposud hájila nutnost pokračovat ve svých raketových a jaderných zbrojních programech, navzdory rezolucím Rady bezpečnosti OSN. Tvrdila přitom, že se jedná o nezbytný odstrašovací prostředek s ohledem na nepřátelský postoj USA. Spojené státy mají od korejské války z let 1950 až 1953 rozmístěných na jihokorejském území 28.500 vojáků.

Týden před summitem Pchjongjang – Soul

Severokorejskou vstřícnost považují mnozí odborníci za výsledek již velmi citelných ekonomických dopadů sankcí Rady bezpečnosti OSN, které podle všeho již mnohem poctivěji než dříve dodržuje především Čína, hlavní spojenec KLDR.

Kim Čong-un svůj krok oznámil týden před plánovaným mezikorejským summitem. S jihokorejským prezidentem se má sejít v demilitarizované pohraniční zóně v obci Pchanmundžon. Půjde o první mezikorejský summit po více než deseti letech.

Jižní Korea v těchto dnech naznačila, že má na nadcházejícím mezikorejském summitu v plánu zahájit rozhovory o oficiálním ukončení války na Korejském poloostrově. Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z 50. let byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou. Prezident Mun Če-in také řekl, že vidí možnost podpisu mírové dohody, či dokonce mezinárodní pomoci pro severokorejskou ekonomiku, pokud se KLDR vzdá nukleárních zbraní.

Kim Čong-un v březnu navštívil Čínu na své první zahraniční cestě od nástupu do čela země. Schůzka s prezidentem Si Ťin-pchingem byla podle pozorovatelů přípravou na očekávaný summit obou Korejí.

Slib Kima: „Není to známka slabosti, ale rostoucí sebejistoty“

I přes Kimovo nynější oznámení neexistují známky toto, že se Pchjongjang chystá vzdát již existujících zbraní, upozorňují analytici. Rozhodnutí považují za možný důkaz severokorejského odhodlání k vyjednávání, ale i rostoucí sebejistoty KLDR.

„Kim pouze oznámil, že v tuto chvíli je jaderný výzkum dokončen a že se bude snažit budovat ekonomiku,“ tvrdí podle agentury Reuters profesor Ko Ju-hwan z univerzity v Soulu. A dodává, že Pchjongjang není připraven se vzdát existujících jaderných zbraní a raket.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Reuters

Podle jeho kolegy Nam Song-wuka vyvolává Kimovo rozhodnutí množství dalších otázek. „Stále není jasné, zda to znamená, že Severní Korea v budoucnu pouze přestane usilovat o další rozvoj jaderného programu nebo zda uzavře veškerá jaderná zařízení. A co budou dělat s existujícími jadernými zbraněmi?“ uvedl expert.

Má to být základ pro dohodu? 

Někteří odborníci upozorňují také na to, že Pchjongjang v minulosti často a náhle svá rozhodnutí odvolal. Podle Scotta La-Foye, který se věnuje analyzování satelitních snímků balistických raket, je možné Kimovo oznámení vnímat jako první část vyjednávání. „Rozhodnutí může být velmi jednoduše odvoláno, ale také přeměněno na základ pro dohodu. Nemělo by však být chápáno jako konkrétní slib, mělo by být považováno spíše za začátek složité diskuze,“ řekl odborník.

„Může to signalizovat, že Severní Korea si je natolik jistá svým jaderným a raketovým programem, že si dovolila pozastavit testování a během funkčního období amerického prezidenta Donalda Trumpa bude naoko slibovat, že se zbraní zbaví,“ řekla britskému listu The Guardian Catherine Dillová z Institutu mezinárodní studií v Monterey.

Jako posílení severokorejské sebejistoty v regionu vnímají Kimovo oznámení i další experti. „Díky úspěšným jaderným testům si Kim zcela jasně myslí, že je v silné pozici a že na Korejském poloostrově zavládla geopolitická rovnováha,“ uvedl pro web deníku The Daily Telegraph analytik Martyn Williams.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Dannero ( 21. dubna 2018 09:54 )

A jako vždy si diplomatická dřeva Amíci přivlastní veškeré zásluhy, teď se budou rochnit blahem jak byly jejich sankce, nátlak a hrozby účinné.Také by to mohli svést na to, že pomohl raketový útok v Sýrii.

gladio ( 21. dubna 2018 09:52 )

někdo se stále nepoučí a nepoučí ........ Saddám se zbavil chemických zbraní ,takzvané kontrolory polovina z nich byli špioni CIA nechal jezdil po celé zemi a následně byl napaden hitlerovským zlem USA a NATO USA a NATO jsou zločinecké teroristické organizace které porušují lidská práva, mezinárodní právo, právo na územní celistvost, chartu OSN a páchají stejné válečné zločiny jako nacistické Německo o smlouvách s fašistickým zlem USA můžou vyprávět původní obyvatelé Ameriky , Indiáni, nebo SSSR , smlouvy s USA musí dodržet pouze druhá strana proto ,jsou nesmyslné jaderné zbraně má teroristický stát izrael ketrý neustále okupuje palestinu, a golanské výšiny ,ale u nich to nějak nevadí co může jeden to druhému fašistické zlo usa ,nato izrael zakazuje komouši byli označeni za zločince ,kapitalistické špíny, demokradi spáchali stonásobně více zločinů a to už pokryteckým zrůdám nevadí, zlo přišlo s pučem 1989 okamžitě vystoupit z EU a NAto ,vyhostit neziskovky,vyhostit vrahy z usa

alenotakno ( 21. dubna 2018 08:42 )

Nebyla to planá slova, když KIM prohlásil, že se po novém roku budou dít věci. A dějí. Je to jen dobře. Snad už se to v jeho zemi vše zlepší, hlavně pro prostý lid a přestane tam být středověk.

zdenda52120 ( 21. dubna 2018 08:19 )

Blahopřeji k takovému rozhodnutí. Je to jeho rozhodnutí a doufám že se nenechá od Amíků vydírat !! Všichni z něho dělali "hogofogo" a ted to mají !Jsem zvědav jak moc v tom je zapojena jeho sestra.Ale fandím oběma !!!

Zobrazit celou diskusi