Další Kimova tajná zahraniční mise potvrzena: Znovu byl v Číně, vlak vyměnil za letadlo

Autor: ČTK, ula - 
8. 5. 2018
12:37

Tahle mise byla opět opředena tajemstvím. Japonská a jihokorejská média spekulovala, že Čínu navštívil vysoký severokorejský představitel - možná osobně vůdce Kim Čong-un. Letadlo severokorejské státní letecké společnosti Air Koryo totiž přistálo v pondělí v čínském přístavu Ta-lien a dnes město zase opustilo. Čínská státní média pak dnes potvrdila, že se Kim skutečně setkal v tomto městě s prezidentem Si Ťin-pchingem.

Jihokorejská tisková agentura Jonhap uvedla, že přistání letounu doprovázela přísná bezpečnostní opatření. Japonská stanice NHK zveřejnila záběr letadla severokorejských aerolinií, který byl údajně pořízen dnes na talienském letišti. Japonská tisková agentura Kjódó sdělila, že záhadný stroj již město opustil.

Severní Koreu a Ta-lien nespojují žádné pravidelné letecké linky, i když Severokorejci jsou ve zmíněném čínském přístavu častými návštěvníky a město hraje důležitou roli ve vzájemném obchodu, napsala agentura AP.

Video Historický summit: U jednoho stolu se v Jižní Koreje setkal tamní prezident s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. - Reuters
1080p 720p 360p

Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem, ačkoli v posledních letech se vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje a čínské podpoře mezinárodních sankcí uvalovaných na KLDR.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes nejprve na dotaz novinářů ohledně možné nové Kimovy návštěvy v Číně uvedlo, že „v tomto okamžiku nemá k dispozici žádné informace“. „Čína a Severní Korea jsou blízcí sousedé, kteří stále udržují běžné kontakty,“ řekl mluvčí ministerstva Keng Šuang.

Nedlouho poté však bylo vše potvrzeno: Vůdce KLDR Kim Čong-un letos podruhé navštívil Čínu. Ve městě Ta-lien se setkal s prezidentem Si Ťin-pchingem, uvedla čínská státní média.

Viděli v ulicích vládní limuzíny

Někteří Číňané na internetu popsali, že v Ta-lienu panovala v pondělí a dnes přísná bezpečnostní opatření a lety do města a z města nabíraly zpoždění. V ulicích bylo vidět limuzíny užívané vrcholnými politiky.

Kim Čong-una a jeho delegaci chrání početná ochranka.Kim Čong-una a jeho delegaci chrání početná ochranka. | 

Deník South China Morning Post s odvoláním na dva nejmenované zdroje napsal, že Si přiletěl do Ta-lienu na schůzku se severokorejskými představiteli, a také aby se zúčastnil oficiálního zahájení námořních testů první letadlové lodi, kterou Čína celou sama postavila.

Kim Čong-un navštívil Čínu v březnu, jednalo se o jeho první zahraniční cestu od nástupu k moci v roce 2011. Peking a Pchjongjang návštěvu potvrdily teprve po Kimově návratu do vlasti.

V březnu cestoval Kim vlakem

Březnová návštěva se uskutečnila v rámci přípravy summitu Severní a Jižní Koreje, který se uskutečnil koncem dubna v demilitarizovaném pásmu mezi oběma korejskými státy.

V březnu jel Kim do Číny vlakem, tak, jako kdysi cestoval i jeho otec a předchůdce ve funkci Kim Čong-il, o němž bylo známo, že se bojí létat. Jaký vztah má Kim Čong-un k létání, je otázka. Ví se ale, že v mládí studoval ve Švýcarsku.

Severokorejský diktátor se má v příštích týdnech sejít s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Předpokládá se, že tématem vrcholné schůzky bude - stejně jako v případě mezikorejského summitu - denuklearizace Korejského poloostrova a podpis mírové smlouvy, která by formálně ukončila korejskou válku.

Video Liduprázdné severokorejské dálnice - YouTube
720p 360pDoporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa