Ženu Mandely slavně pohřbili. „Matka národa“ má ale stinnou minulost

Autor: jer, ČTK - 
14. 4. 2018
18:15

Při státním pohřbu v Sowetu, předměstí Johannesburgu, se v sobotu Jihoafrická republika rozloučila s ikonou svého boje proti apartheidu Winnie Madikizelaovou-Mandelovou. Druhá manželka bývalého prezidenta Nelsona Mandely zemřela 2. dubna ve věku 81 let. Pietní ceremonie na stadionu Orlando se zúčastnily tisíce lidí, promluvil při ní prezident Cyril Ramaphosa i modelka Naomi Campbellová. Na pohřeb přijeli také čelní politici různých afrických sousedních zemí.

Ramaphosa nazval zesnulou „matkou našeho národa“ a „velkou africkou ženou“. Matka národa je mrtvá, neodešla ale navždy, řekl Ramaphosa. Žije dál ve všech těch, kdo všude na světě bojují za svá práva. „Jsme plni zármutku nad její smrtí, útěchou je nám ale bohatství a hluboký význam jejího života,“ prohlásil.

Rakev s ostatky Winnie Mandelové zahalenou do národní vlajky přinesli na stadion po červeném koberci vojáci. Sbor zazpíval národní hymnu a oblíbené písně zesnulé. Winnie byla Mandelovou manželkou 38 let, z toho ale Mandela strávil 27 let ve vězení za své politické aktivity v boji proti tehdejšímu režimu rasové segregace v JAR. Rozvedli se v roce 1996.

Madikizelaová-Mandelová byla i kontroverzní osobností, byla spojována s únosy, mučením a dokonce vraždou. V roce 1991 byla odsouzena k šesti letům vězení za podíl na únosu a vraždě 14letého chlapce, po dovolání ale vyvázla pouze s pokutou.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

lynx ( 15. dubna 2018 08:57 )

Vražda jak vražda, ale zapálená pneumatika navlečená přes paže, to je opravdu svi.nstvo!

dvix ( 14. dubna 2018 19:09 )

Tak ona vrazdi deti a jeste ji usporadaj pohreb s naomi

tomik007 ( 14. dubna 2018 18:47 )

VSECI KRADNU a niektori aj morduju

Zobrazit celou diskusi
Další videa