Putin využije šampionát jako Hitler: Johnson naštval Rusy a promluvil o Skripalovi

Autor: CTK, ivm - 
21. března 2018
20:35

Načasování nedávného útoku na bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala nervovou látkou v jižní Anglii pravděpodobně souviselo s ruskými prezidentskými volbami. Prohlásil to dnes v zahraničním výboru Dolní sněmovny britský ministr zahraničí Boris Johnson. Řekl také, že ruský prezident Vladimir Putin využije letošního světového šampionátu ve fotbale k vylepšení obrazu své země podobně jako nacistický vůdce Adolf Hitler berlínské olympiády v roce 1936. Podle ruského ministerstva zahraničí je takové přirovnání nepřijatelné.

„Načasování je pravděpodobně těsněji navázáno na nedávné volby v Rusku,“ řekl Johnson k útoku na Skripala. Ministr rovněž řekl, že Rusko útok na britské půdě provedlo proto, že Británie „opakovaně Rusko kárala kvůli jeho pošlapávání“ lidských práv a demokratických hodnot.

Rusové hlavu státu volili v neděli a svůj post ve volbách na dalších šest let s přehledem obhájil Vladimir Putin, dlouholetý vládce Ruska, které Londýn obviňuje ze spáchání útoku na bývalého ruského rozvědčíka Skripala a jeho dceru.

„A jak už mnohé nedemokratické postavy činí, když čelí volbám nebo nějakému kritickému politickému hnutí, je lákavé vyvolat v představivosti veřejnosti obraz nepřítele,“ prohlásil Johnson.

Třeskuté přirovnání k Hitlerovi

Podle Johnsona chce Putin vyvolávat potíže, kdykoli může. Británie se ale prý nehodlá zapojovat do nové studené studené války.

Johnson Putina ostře kritizoval i v souvislosti s nadcházejícím mistrovstvím světa ve fotbale, které bude Rusko hostit od poloviny června do poloviny července. Johnson šéfa Kremlu předem obvinil, že šampionátu využije k vylepšení obrazu své země podobně, jako to učinil Adolf Hitler při pořádání Letních olympijských her v Berlíně v roce 1936.

Video Martin Stropnický (ANO) o jednání s ruským velvyslancem: Neomluvil se, ani tvrzení nevysvětlil. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

„Vaše charakteristika toho, co se bude dít v Moskvě během mistrovství světa, na všech sportovištích – ano, myslím, že srovnání s rokem 1936 je určitě správné,“ řekl Johnson jednomu s poslanců, který během debaty v parlamentu učinil srovnání Ruska 2018 a Berlína 1936.

Jakékoli srovnávání mezi Ruskem a hitlerovským Německem je nepřijatelné, řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí v reakci na Johnsonova slova. Britský ministr zahraničí je podle ní plný nenávisti a hněvu.

Obavy o anglické fotbalové fanoušky

Kromě toho Johnson Rusku vzkázal, že Londýn chce záruky týkající se bezpečnosti anglických fotbalových fanoušků během šampionátu. Podle něj by bylo špatné trestat anglické hráče případnou neúčastí na turnaji, ale důležitá je podle něj bezpečnost příznivců fotbalu.

Anglie byla v roce 2010 velmi zklamána z rozhodnutí přidělit pořadatelství letošního fotbalového šampionátu právě Rusku na úkor její kandidatury. Mezinárodní fotbalovou federaci FIFA Angličané obvinili z podjatosti při volbě, rozhodly prý především finanční možnosti Ruska.

Video Vladimir Putin ovládl hokejovou plochu. Góly střílel „levou zadní“. - Reuters

salto ( 22. března 2018 08:28 )

Asi by neměl šetřit a koupit si kvalitní, ale opravdu kvalitní matroš. Třebas by potom viděl Putina v jiném světle

1912 ( 22. března 2018 07:27 )

BRITÁNIE JSOU STEJNI JAKO TI ZLOČINCI USA !!NENÍ CO DODAT ROZPOUTÁVAT JEN NENÁVIST K RUSKU A JISTĚ JSOU TITO JEJICH VĚRNÍ SPOJENCI PRVNÍ A PŘIDAVÁJÍ SE K ZLOČINCŮM USA PŘI JAKÉMKOLIV NAPADENÍ ČI ROZPOUTÁNÍ VÁLEK PO SVĚTĚ POMÁHAJÍ BOMBARDOVAT A JISTĚ PŘIPOJIT SE I K DARANCOVÁNÍ OKUPOVANÝCH STÁTŮ JAK TÉ ROPY A ZLATA O KTERÉ SE DĚLÍ SE ZLOČINECKOU VÁLEČNOU US

astalavista ( 21. března 2018 22:10 )

Jeden nikdy neví..

vilda696 ( 21. března 2018 22:00 )

To je asi takovej nalitej Britskej Kalousek

Antonin Blaha ( 21. března 2018 20:52 )

 Johnson je z toho kokainu volajaky zmeteny.😅

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud