Jeho lid hladoví, on si užívá luxusu: Kim Čong-un nakoupil diamanty a víno za miliony

Autor: Mii - 
1. dubna 2018
14:07

Přestože svět uvalil na Severní Koreu celou řadu sankcí, v jejichž důsledku země trpí nedostatkem základního zboží a potravin, Kim Čong-unovi se loni podařilo získat luxusní předměty v hodnotě milionů korun. Tamní vůdce utrácel na drahá vína, diamanty nebo dokonce make-up. Informovala o tom zpráva Organizace spojených národů.

Současné sankce proti Severní Koreji znamenají, že může s okolními státy obchodovat jen ve velmi omezeném množství. Má to jako trest za jaderný program, v rámci něhož se snaží vyvinout funkční atomovou bombu. Pracovníci OSN ale zjistili, že některé státy zákaz obchodu s nejtvrdším režimem světa porušují. Mimo jiné Bulharsko, Čína, Německo, Indie, Myanmar, Polsko, Rusko, Singapur, Tanzanie nebo Uganda.

„Je to neuvěřitelné, jakou aktivitu Severní Korea vyvíjí. Je vidět, že její chapadla mají globální dosah,“ uvedl ve zprávě Peter Harrel z Centra pro novou americkou bezpečnost ve Washingtonu. Podle něj je na pováženou, jaké předměty Severní Korea nakupovala – hlavně luxusní zboží.

KLDR totiž například mezi lednem a červnem nakoupila z Indie diamanty a další drahé kovy v hodnotě 514 tisíc dolarů (téměř 11 milionů korun). Pak šampaňské z Německa, víno z Itálie nebo kosmetiku a parfémy z Bulharska. Nejmenovaná singapurská firma si dokonce založila byznys na tom, že z tamních obchodních domů pašuje do KLDR luxusní předměty.

„Severní Korea se stala mistrem pašování zakázaného zboží,“ komentuje situaci ve zprávě i Jay Song, odborník na korejský poloostrov z Asijského institutu Univerzity v Melbourne. Tyto předměty podle něj zůstávají hlavně u vládnoucí skupiny a občas se dostanou i k nepočetné střední třídě. Chudí vesničané, kteří tvoří většinu obyvatelstva země, z nich nic nemají.

Jak nejlépe obejít nařízení

Severní Korea nejen, že porušuje sankce nákupem zahraničního zboží, ale také nepovoleně vyváží určité komodity. OSN uvádí, že jen mezi lednem a srpnem 2017 exportovala zboží v hodnotě 200 milionů dolarů (více než 4 miliardy korun). Největší podíl na tom mělo uhlí následované železem a ocelí.

KLDR se to daří díky komplikovanému systému, který si vymyslela za účelem obejití sankcí. Základem jsou stínové společnosti, manipulování s lodními systémy, radary a náklad zboží v noci. Výsledkem je, že zboží ani lodě se nejeví jako severokorejské.

OSN z toho ale velké vrásky nemá. Podle ní tato komplikovaná a náročná taktika ukazuje, že sankce fungují, protože „nikdo v noci nemaskuje identitu svých lodí, pokud není úplně v koncích“.

Znepokojující je ale charakter zboží, který KLDR prodává do Sýrie. Podle dřívějších zpráv sem Kim Čong-un posílá chemikálie, ze kterých režim Bašára Asada vytváří chemické zbraně. Do Myanmaru pak posílá balistické systémy. KLDR nejen, že prodejem zbraní vydělává velké peníze, které může využít k vývoji atomových bomb, ale ještě je prodává do zemí, které jsou destabilizované.

Video Dramatický útěk severokorejského vojáka: Kolegové na něj začali střílet - Reuters

jardavozembouch ( 1. dubna 2018 18:57 )

ten chlap to nikdy nemel v hlave v poradku. uz podle te muchomurky na hlave. zadne kviti neroste do nebe. ostatne saddam si take myslel, ze je vecny. jen tech lidi je mi lito, ze se nedokazi vzbourit.

gabreta ( 1. dubna 2018 18:48 )

Zkus se na to zeptat v Německu, nebo Francii, proč si zvlolili takový představitele, kteří jim zamořujou stát, co to odpoví! Zvláštní je, že se pozastavujeme nad diktátory v daleký cizině a v EU jich máme sami dostatek!!

ladybug ( 1. dubna 2018 18:26 )

Taky jsem utekla v 1968, do Ameriky. Teď, když přijedu na návštěvu, už to není to samé, Amerika mi prostě přirostla k srdci.

tomik007 ( 1. dubna 2018 18:21 )

A jaxe po tech obvazech a naplastech jenom zaprasilo

tenco ( 1. dubna 2018 16:29 )

Tyhle propagandistický kecy jsem už četl v padesátých letech v Rudým Právu o Americkým brouku naprosto stejná retorika. Vy v tom Blesku jste věčně zhulený.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud