Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Gina Haspelová má být první ženou v čele CIA. Háček je, že se podílela na mučení

Autor: ČTK, tl - 
13. března 2018
20:44

Gina Haspelová, jejíž jmenování do čela CIA v úterý oznámil prezident Donald Trump, je první ženou, která míří do čela americké Ústřední zpravodajské služby. Toto rozhodnutí ještě musí potvrdit Senát. A zapojení Haspelové do utajovaných operací, při nichž byli s pomocí mučicích technik vyslýcháni lidé zadržovaní v tajných věznicích, však může zkomplikovat její postavení v čele jedné z největších zpravodajských služeb světa, uvedla agentura AFP.

Jedenašedesátiletá Haspelová nastoupila do CIA v roce 1985 a sloužila jako šéfka týmu na několika místech světa včetně Londýna, kde působila koncem 20. století. Postupně stoupala po kariérním žebříčku, získala post zástupce Národní tajné služby (National Clandestine Service, NCS) a v roce 2013 byla jmenována její ředitelkou.

Dlouho se na tomto místě ale neohřála; byla nahrazena poté, co se objevily otazníky kolem její úlohy při výsleších osob zadržených po 11. září 2001, které zahrnovaly takové praktiky, jako je takzvaný waterboarding.

„Výjimečná špionka a oddaná vlastenka“

Karta se pro ni obrátila až se začátkem prezidentského mandátu Donalda Trumpa, který vyjádřil podporu využívání mučení při výsleších. Také tehdejší šéf CIA Mike Pompeo, který teď míří do funkce ministra zahraničí, odmítl protesty proti její minulosti a vybral si ji jako svou zástupkyni. „Gina je výjimečná špionka a oddaná vlastenka. Je také zkušenou šéfkou s fantastickým nadáním nejen pro to, co dělá, ale také s talentem inspirovat ty, kdo ji obklopují,“ prohlásil před rokem Mike Pompeo při jejím jmenování na post čísla dvě CIA.


Trumpovo rozhodnutí ovšem ještě musí potvrdit Senát a slyšení senátního výboru pro tajné služby může být dost bouřlivé. Jeden z jeho členů, demokratický senátor Ron Wyden, už řekl, že bude proti jmenování Haspelové. „Kvůli své minulosti není vhodná na post ředitelky CIA,“ prohlásil. „Pokud má Haspelová usilovat o službu na jednom z nejvyšších postů americké rozvědky, pak vláda nemůže dále krýt znepokojivá fakta z její minulosti,“ dodal.

Co dělala po 11. září v tajné věznici v Thajsku?

Kontroverzní pověst Haspelové vyplývá z jejího spojení s utajovanou věznicí, kterou CIA měla v Thajsku od roku 2002 pro osoby zadržené po 11. září. Podle médií vedla výslechy klíčových podezřelých ze sítě Al-Káida, jako byl Palestinec abú Zubajdá či Saúdský Arab Abdar Rahím Našírí. Ti byli opakovaně podrobeni waterboardingu, při němž je vyslýchaný přiváděn na pokraj utopení, anebo vystavováni spánkové deprivaci. CIA trvá na tom, že vše, co se při výsleších dělo, bylo legální.

Haspelová byla také obviněna, že v roce 2005 zničila videozáznamy zmíněných výslechů. Tyto záznamy žádali právní zástupci zadržovaných členů Al-Káidy, kteří je chtěli použít jako důkaz při soudních procesech. Haspelová byla později zproštěna obvinění z jakéhokoli pochybení s tím, že jen dodržela rozkazy ke zničení těchto nahrávek.

Americká vláda od té doby explicitně postavila mučení mimo zákon, a přestože se Trump vyslovil v jeho prospěch, neobjevily se žádné informace, že by se americké rozvědky k této praktice vrátily.

salto ( 14. března 2018 07:33 )

Takovej Ondráček po amerikánsku. Myslím si, že kavárna a sluníčka by měli uspořádat demonstraci před velvyslanectvím USA i s červenými kartami

Dannero ( 13. března 2018 21:34 )

když se na to člověk podívá globálně z druhé strany a odmyslí si původ, pak je CIA největší nejbrutálnější teroristická organizace všech dob v celých dějinách lidstva. Dosud nikdo nikdy neměl tak neomezenou moc nad lidskými životy kdekoli na světě jako právě CIA.Takže nechápu proč se tu řeší taková banalita jako je nějaký podíl na mučení.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud