Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, sněžení 1°C

Ledové koupele, rektální zavodnění: USA na pranýři kvůli brutalitám při výsleších teroristů!

Spojené státy čelí kritice kvůli údajně nadměrně brutálním výslechovým praktikám CIA
Spojené státy čelí kritice kvůli údajně nadměrně brutálním výslechovým praktikám CIA  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK, simao - 
11. prosince 2014
20:11

Americká zpravodajská služba CIA čelí ostré kritice. A ta se již přenesla i na celé USA. Vyvolala ji zpráva vyšetřovacího výboru amerického Senátu. Popisuje totiž údajné brutální výslechové metody, které měla CIA praktikovat na vězních za prezidenta Bushe ml. Současná hlava státu Barack Obama se od kauzy distancovala. Podle Moskvy ale nejsou USA zrovna vzorem demokracie...

I dnes se ze světa ozývala další kritika brutálních amerických výslechových metod lidí podezřelých z terorismu. Ruské ministerstvo zahraničí vzkázalo, že zjištění ze zprávy amerického Senátu jsou "v protikladu ke snahám USA sloužit jako příklad demokracie". Moskva je přitom s Washingtonem dlouhodobě ve sporu kvůli ruskému postupu na Ukrajině. Jenže kritika CIA je pro Rusy šance na odvetu - a tak vyžadují zveřejnění všech 6700 stran zprávy, ze které bylo odtajněno shrnutí na necelých 600 stranách.

Závěry zprávy se naopak nelíbí řadě republikánů a odsoudili je i někdejší šéfové CIA, podle nichž používání fyzického či psychického násilí pomohlo v boji proti teroristickým hrozbám vůči USA a netradiční výslechy prý pomohly zadržet předáky teroristů. A také zabít vůdce Al-Káidy Usámu Bin Ládina. Tajná služba tvrdí, že mučení probíhalo se souhlasem tehdejšího prezidenta George Bushe mladšího, který to však popírá.

 

Waterboarding a další praktiky

 

Zpráva Senátu se přitom zaměřila na historii programu vyslýchání, který povolil Bush po teroristických útocích z 11. září 2001. Část výslechových postupů sice Bush po roce 2006 zakázal, zbytek praktik ale zastavil až Obama. 

O jaké metody šlo? Např. známý waterboarding, který simuluje topení. Ale také o dlouhodobé upírání spánku či věznění ve velmi omezeném prostoru. Ještě brutálnější je rektální rehydratace, tedy metoda zavodnění organismu.

Děsivé pak je vytrvalé opakování metod. Pákistánec Chálid Šajch Muhammad, který tvrdí, že útoky z 11. září zosnoval, podstoupil waterboarding 183krát! Vězňům prý bylo vyhrožováno i smrtí. Agenti CIA podle zprávy vyhrožovali i tím, že ublíží dětem vězňů, či dokonce znásilní jejich příbuzné.

Kritika i od spojenců

USA nyní kritizují i jejich spojenci. "Doufám, že Spojené státy, náš přítel a spojenec, už podobné akce nebudou opakovat," prohlásil dnes šéf turecké diplomacie. Německo hovoří o vážném porušení demokratických hodnot a Afghánistán o porušení norem lidských práv.

I prezident Obama nyní ví, že zmiňované metody výrazně poškodily pověst USA ve světě. Obama připomněl, že sporné techniky zakázal krátce po svém nástupu do úřadu v roce 2009. "Vyslovil jsem se velmi jasně, jak se mají naše zpravodajské informace shromažďovat, a jasně jsem tyto druhy praktik zakázal," prohlásil Obama.

Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva a boj proti terorismu Ben Emmerson již vyzval k trestnímu stíhání představitelů administrativy Obamova předchůdce Bushe a CIA. "Už nikdy se k těmto metodám neuchýlíme," tvrdí nyní Obama.

Několik bývalých ředitelů CIA však zprávu Senátu zpochybnilo. Dokument označilo za jednostranný a chybný. "Výbor nám předal jednostrannou studii poznamenanou faktickými a interpretačními chybami, zejména mizerně zpracovaný a fanatický útok proti agentuře, která udělala nejvíce pro to, aby ochránila Ameriku po útocích z 11. září," uvádí se v textu, pod kterým jsou podepsáni mj. exředitelé CIA Tenet, Goss a Hayden.

honza1965 ( 12. prosince 2014 12:21 )

honza1965 ( 12. prosince 2014 12:21 )

honza1965 ( 12. prosince 2014 12:20 )

honza1965 ( 12. prosince 2014 12:20 )

honza1965 ( 12. prosince 2014 12:19 )

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud