Mučení v tajné věznici CIA končilo i smrtí. Soud přikázal odhalit dokumenty

Autor: var - 
13. 10. 2017
20:40

Deník The Guardian přišel s novými dokumenty, které odkrývají brutální vyšetřovací metody v tajné věznici CIA. Dva američtí psychologové James Mitchell a John „Bruce“ Jessen nechávali žít afghánské vězně v nelidských podmínkách, mučili je například waterboardingem nebo bráněním ve spánku. Bývalí vězni Ben Soud a Suleiman Abdaláh Salim ale psychology dostali před soud. Na informaci upozornil web Info.cz.

V případu dvou amerických psychologů, které obvinili z podílu na mučení lidí podezřelých z terorismu, vyplouvají nové informace. Psychologové James Mitchell a John „Bruce“ Jessen se měli dopustit násilných výslechových metod, jako například waterboarding nebo znemožnění vězni usnout. Obvinili je rodinní příslušníci zemřelého Gula Rahmana a dva bývalí vězni pocházející z Tanzanie a Libye. Oba v prostředí tajné věznice CIA dokázali přežít.

Americké ministerstvo obrany a zpravodajská služba CIA musely odhalit celkem 274 dokumentů o tom, jaké ve věznici panovaly podmínky. Ve spise jsou i údaje o smrti Gula Rahmana, který zemřel 69 dní poté, co bylo „černé místo“ odhaleno.

Jessen strávil v Cobaltu dva týdny. Rahman, který nevydržel jeho šest výslechů, zemřel. V cele, která nebyla zateplená, nosil Rahman jenom ponožky a pleny, protože neměl v cele ani kyblík. Někdy byl dokonce úplně nahý.

Vězně mučili v ledovém bazéně

Rahman strávil od posledního sezení několik dní s důstojníky zařízení v chladných podmínkách s minimem jídla a spánku,“ stálo v Jessenových poznámkách o jeho výsleších. Rahman zemřel vsedě na chladném betonu, polonahý a zavěšený do okovů.

Po Rahmanově smrti se cely vylepšily o plynové ohřívače, ostatní věci ale zůstaly vcelku stejné. Do věznice CIA se také dostali Ben Soud a Suleiman Abdaláh Salim, kteří prošli ještě horším peklem. V celách měli tmu a ruce svázané nad hlavou. Dlouhou dobu byli nuceni strávit v bazénu s ledovou vodou nebo je zavírali do malých krabic.

Američtí psychologové se prý „vyřádili“ ještě na více vězních. Jejich praktiky podstoupil i Abu Zabajdah, kterého mučili waterboardingem více jak 83krát.

Video Mučící praktiky v KLDR - Liveleak.com
360p

Doporučujeme
gabreta ( 14. října 2017 09:21 )

Obdivuju, že se ten článek objevil. Nejspíš omylem a nebo proto, že Amíci mučili vězně bezbolestně a humálně!!

an.manchester ( 14. října 2017 07:15 )

sory ohledne prekliku - stary pc a nevidim na klavesnice uz totiz jsou tak osle, ze pismenka nejsou videt a ani se neotisknou - vim musim koupit novy pc...ale obsahu jak na teroristy a neni treba muceni uz vite- proc toto nedelaji misto nejakeho muceni, kdy stejne maloktery neco rekne ze?

an.manchester ( 14. října 2017 07:11 )

vite ja jsem osobne proti muceni- ma metoda je daleko jak je velmi levna prakticka ucinna- nechapu proc musi nekoho mucit, ja si myslim, ze stredovek snad uz byl prekonany a ten sadismus je v lidech stale ze. Podivejte se- chtete pani tajni zastavit opravdu terorismus? Ano? tak se musite o techto lidech a jejich mysleni a hlavne ideologii radikalniho Islamu vice poucit. Proc utoci, proc vrazdi co z toho maji? V kratkosti vsem kdo to jeste nevi- radikal temer vzdy - chce zemrit - pro krvelacneho boha Allaha a pak i aby sel do nebe - kde ho dle ideologie cekaji panny cca 70 panen, to ma dva mesic co delat.[ otazka jak to bude delat bez tela ze], no pak to delaji ze jako msti palestinu a syrii, dalsi duvod ale hlavni je Allaha posmrtny zivot s panami a jidlem. Neboji se smrti- ceho se boji? Napr. kontaminace veprovou krvi- to neprijde do nebe totiz ale rovnou do pekel dle ideologie ktere veri.Nebo zabije- li ho v boji zena- totez.Staci je pochytat donutit si loknout krve pasikovy a jeho muzske cleny rodiny rovnez- udelat videa- oni videa jak vrazdi prece radi- a ty videa jak bumbaji krev cunika dat na socialni site- garantuji vam, ze dalsi uz nezautoci jak se to roznese dal..

PremyslOtakar ( 14. října 2017 06:29 )

 Chudáci teroristi,příště je jen poproste o informace,třeba je vám dají bez mučení,mučit mohou jen v arabs.státech...

santikxauz ( 14. října 2017 05:08 )

CIA si to může dovolit,oni mučí demokraticky.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa