Mučení při výslechu? Dvě třetiny Američanů a Trump souhlasí

Autor: kle - 
30. března 2016
19:10

Více než 63 procent Američanů nemá problém s tím, aby při výslechu lidí podezřelých z terorismu byly používány nátlakové metody jako waterboarding, odpírání spánku či zadržování lidí v dlouhodobé izolaci. Názor veřejnosti ovlivnily útoky z nedávné doby. Vyplynulo to z průzkumu agentur Reuters a Ipsos, informovaly ve středu Novinky.cz.

Mučení může být „velmi často“ odůvodnitelné podle 25 procent dotázaných Američanů. Podle 38 procent může být trýznění vyslýchaných „někdy“ odůvodnitelné. Pouze 15 procent oslovených by takovéto metody výslechů úplně zakázalo.

Trump: Řežou lidem hlavy, topí je v kovových klecích

„Jestli bych povolil waterboarding? Jestli bych povolil waterboarding?“ opakoval dramaticky miliardář Donald Trump loni na podzim v rámci prezidentské kampaně. „Řežou lidem hlavy, v kovových klecích topí lidi… Jestli bych povolil waterboarding? To si pište, že bych ho povolil!“ vypálil pak za nadšeného jásotu jeho podporovatelů. Waterboarding přitom OSN odsoudila jako mučení.

Z průzkumu také vyplynulo, že zatímco mučení v „odůvodněných případech“ schvaluje 82 procent republikánských voličů, v případě demokratů to bylo 53 procent.

Podle deníku The Guardian vyplývá z odtajněných dokumentů CIA, že se Američané při výsleších podezřelých kromě kontroverzního waterboardingu uchylovali i k metodám, jako je rektální krmení, svazování do bolestivých pozic, i přímé bití.

Waterboarding je technika, při které vyslýchanému překryjí hlavu látkou a v různých intervalech ho polévají vodou. Člověk má pak pocit, že se topí. Tomuto způsobu mučení se také říká „křest teroristů“.

Citovaný průzkum proběhl mezi 22.–28. březnem letošního roku na vzorku 1976 voličů napříč USA.

Nechvalně proslulé Guantánamo:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

dsds ( 31. března 2016 08:01 )

 Kde bys poslechl nazor expertu na muceni Pak bys mozna myslel jinak. Vetsina americanu nemji zakladni information CO jejich vlada Dela po celem svete.to CO se deje v evrope ma sve hluboke koreny. Muceni je formou teroru. Rozdil je v tom, ze spachano v jmenu democracies.

kiwi65 ( 30. března 2016 22:33 )

 Po pár letech takových výslechů se přizná i nevinný.Ještě jim chybí schválit koncentráky a plynový komory.Jestli si ta banda poloblbů zvolí takovýho exota za prezidenta tak tady máme další válku.

noacojezase ( 30. března 2016 22:16 )

A terorista je ten na koho ukážou prstem, nebo co?

noacojezase ( 30. března 2016 22:09 )

Při mučení se přiznáš také.

Samo ( 30. března 2016 21:13 )

Souhlasím s tím aby se při výslechu teroristů nejen v Americe ale i v Evropě používalo i mučení. Na hajzle nic jiného neplatí než použít stejné prostředky jako používají oni, jiné zacházení s nimi považují za projev slabosti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud