Trumpova vláda zveřejnila seznam Putinových oligarchů. Nové sankce neuvalila

Autor: ČTK, ula - 
30. ledna 2018
07:40

Americké ministerstvo financí v pondělí místního času zveřejnilo seznam desítek ruských oligarchů a 114 politiků. Všichni mají mít úzké vztahy na ruského prezidenta Vladimira Putina, americká administrativa proti nim ale nové sankce neuvalí. Seznam je zveřejněn v souladu se zákonem, který umožňuje postihnout Rusko za jeho údajné vměšování do amerických voleb v roce 2016, za porušování lidských práv a anexi Krymu.

„Dnes jsme oznámili Kongresu, že (loňský) zákon o sankcích proti Rusku už způsobil ztrátu ruskému zbrojnímu průmyslu,“ uvedla v prohlášení mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová. „Odhadujeme, že od přijetí zákona upustily zahraniční vlády od oznámených či plánovaných zakázek od ruského zbrojního průmyslu v hodnotě několika miliard dolarů,“ dodala.

„Jestliže je tedy zákon účinný, není třeba uvalit sankce na konkrétní subjekty a jedince – zákon už slouží jako odstrašující prostředek,“ uzavřela Nauertová.

Video Zeman se setkal s Putinem: Čekal stejně dlouho jako britská královna - Blesk - Vera Renovica

Dokument, v kuloárech nazývaný Putinův seznam, má podle agentury AP sedm stran a obsahuje jména osob napojených na politické kruhy v Rusku. Mezi politiky je jméno premiéra Dmitrije Medveděva, dále Putinovi poradci a ministři včetně minstra zahraničí Sergeje Lavrova. Dále je na seznamu přes 90 oligarchů s majetkem dosahujícím u každého z nich až miliardy dolarů. Mezi nimi jsou miliardáři Roman Abramovič a Michail Prochorov.

Seznam zahrnuje i jména zahrnutá do probíhajícího vyšetřování ruského vlivu na americké volby. Je mezi nimi průmyslový magnát Oleg Děripaska, pro něhož podle vyšetřovacích dokumentů pracoval bývalý šéf Trumpovy volební kampaně Paul Manafort. Další bohatý podnikatel na seznamu Araz Agalarov byl zase podle médií iniciátorem schůzky Trumpova syna Donalda s ruskou právničkou údajně napojenou na Kreml, která mu údajně nabízela kompromitující materiály na volební soupeřku Hillary Clintonovou.

Problémy pro magnáty?

Ačkoli není seznam přímo spojen se žádnými sankcemi, komentátoři se shodují, že zvláště byznysmenům může přítomnost jejich jména výrazně zkomplikovat podnikání na Západě, když mohou mít například ztíženou cestu k bankovním úvěrům.

Mezi podnikateli jsou například generální ředitelé bank Sberbank a VTB German Gref a Andrej Kostin a rovněž generální ředitel plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller. Figuruje zde rovněž jméno zakladatele antivirové společnosti Kaspersky Lab Jevgenije Kasperského, jehož firma v prosinci zažalovala americkou vládu kvůli tomu, že v obavách z možné špionáže zakázala používání jejích produktů v úředních počítačích.

Putinův guvernér

Na seznamu se objevil i Dmitrij Ovsjannikov, které ho prezident Vladimir Putin jmenoval guvernérem města Sevastopol a ukrajinští oligarchové jako Sergej Kurčenko, bratři Oleksandr a Serhij Melnyčukovi, Vladimir Paškov všichni jmenovaní sponzorují ukrajinské separatisty.

Kritici Trumpovi vyčítají, že jeho administrativa postupuje proti Rusku příliš mírně. Už zmiňovaný zákon o sankcích proti Rusku, který dříve schválily velkou většinou hlasů obě komory Kongresu, podepsal Trump loni v srpnu s výhradami. Saknční zákon jej fakticky zbavuje možnosti sankce upravit, pozastavit nebo zrušit bez souhlasu Kongresu.

Video Donald Trump zapomněl slova hymny. - Reuters

Agentura AP připomíná, že stále probíhá vyšetřování údajného ruského ovlivňování prezidentských voleb ve Spojených státech v roce 2016.

moiaza ( 30. ledna 2018 07:28 )

Kritici mají pravdu. Co si ten Putin myslí, že nechce amíkům povolit základy v těsné blízkosti Ruských hranic. Jak si dovoluje jim v něčem odporovat? Vždyť armáda USA to myslí dobře. Chce základny u samých hranic s Ruskem, aby mohla Rusko ochránit proti nepřátelům z Ukrajiny a jiných bývalých zemí SSSR.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud