Izolace není cestou vpřed, varovala Merkelová v Davosu. Státy podle ní musí spolupracovat

24. 1. 2018
16:41

Německá kancléřka Angela Merkelová na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu varovala před protekcionismem a novým nacionalismem. Izolace podle ní není řešením. Ministr financí USA Steven Mnuchin přijel na fórum se vzkazem, že politika Trumpovy administrativy je dobrá jak pro USA, tak pro zbytek světa. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) do Davosu přijede ve čtvrtek. 

Před protekcionismem a novým nacionalismem varovala ve středu ve svém vystoupení na Světovém ekonomickém fóru v Davosu německá kancléřka Angela Merkelová. Snaha o izolaci podle ní není řešením výzev, kterým v současném světě státy čelí. Světové společenství ujistila, že navzdory komplikacím při sestavování nové vlády bude Německo i nadále přispívat k řešení mezinárodních krizí.

Jsme přesvědčeni, že izolace není cestou vpřed. Jsme přesvědčeni, že musíme spolupracovat, že protekcionismus není správnou odpovědí,“ uvedla Merkelová na hospodářském fóru ve švýcarském horském letovisku.

Národní egoismus, populismus a polarizující atmosféru v mnoha státech světa podle Merkelové vyvolal i strach lidí, že tváří v tvář digitalizaci a celosvětovým změnám zůstanou pozadu. Podle Merkelové pochybují nyní lidé i o tom, zda může multilaterální spolupráce vyřešit jejich problémy. Pravicový populismus, který posiluje v reakci na tyto obavy, ale Merkelová považuje za jed.

Německo chce být silným hráčem při řešení krizí

Mezinárodní společenství kancléřka ujistila, že Německo chce být i navzdory aktuálním problémům kolem vzniku nové vlády silným hráčem při řešení krizí. „Německo chce být zemí, která bude i v budoucnu přispívat ke společnému řešení problémů budoucnosti,“ uvedla Merkelová.

Video Jako když vrže starý traktor: Egypťané zahráli německou hymnu a Merkelová trnula - Reuters, Youtube, Egypt TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Ve svém projevu vyzvala předsedkyně německé vlády členské státy EU, aby ještě více spolupracovaly v zahraniční politice. Nutné je to podle ní především proto, že se velká část světových konfliktů odehrává „před našimi dveřmi“. Jako příklad uvedla válku v Sýrii, ve které EU podle ní nehrála prakticky žádnou roli.

Evropa by si podle Merkelové také neměla stěžovat, pokud některé země změní své daňové systémy, jako to před časem udělaly Spojené státy. Místo toho by měla odpovědět vlastními reformami.

Video První setkání německé kancléřky Angely Merkelové s novým prezidentem USA Donaldem Trumpem - Reuters
480p 360p 240p

Přijdou další agresivní obchodní kroky USA

Spojené státy jsou absolutně oddány svobodnému a spravedlivému obchodu a mezi politikou prezidenta Donalda Trumpa „Amerika na prvním místě“ a jeho vírou v obchodní spolupráci s ostatními státy neexistuje žádný nesoulad. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to prohlásil ministr financí USA Steven Mnuchin. Učinil tak jen dva dny poté, co Trump podepsal nová cla na dovoz praček a solárních panelů.

Před čtvrtečním příjezdem prezidenta Trumpa ministr financí Steven Mnuchin a ministr obchodu Wilbur Ross v rozhovoru s novináři obhajovali agresivní obchodní kroky přijaté Spojenými státy a sdělili, že další přijdou. Jak poznamenal list Financial Times, Steven Mnuchin přijel do Davosu s nekompromisním vzkazem světu, že politika Trumpovy administrativy je dobrá jak pro USA, tak pro zbytek světa.

Prohlásil také, že slabší dolar je v krátkodobém horizontu pro americký obchod plusem, nicméně očekává, že příznivý hospodářský vývoj měnu dlouhodobě podpoří. V dlouhodobém horizontu je síla dolaru odrazem síly americké ekonomiky a toho, že je a zůstane primární rezervní měnou. Mnuchin zopakoval cíl Bílého domu dosáhnout ekonomického růstu na úrovni tří a více procent.

Babiš poobědvá s Junckerem

Hlavní poradce čínského prezidenta Si Ťin-pchinga Liou Che prohlásil, že Čína letos učiní další kroky v otevírání svého trhu, zmírní restrikce vstupu zahraničních firem do finančnictví, zpracovatelského sektoru a služeb, zintenzivní úsilí při ochraně duševního vlastnictví a bude pracovat na zvýšení dovozu. Zdůraznil, že Peking je proti všem formám protekcionismu a ke světové globalizaci směřuje konkrétními činy.

Generální ředitel banky Andrej Kostin na fóru uvedl, že druhá největší ruská banka VTB zvažuje koupi středněvelké banky Vozrožděnije, která na žebříčku ruských věřitelů figuruje na 36. místě. VTB se také dohodla na půjčce čínské společnosti CEFC ve výši pěti miliard eur (127 miliard Kč) na financování koupě akcií společnosti Rosněfť. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek v Davosu setká s premiéry Lucemburska Xavierem Bettelem, Portugalska Antóniem Costou, Estonska Jürim Ratasem a Izraele Benjaminem Netanjahuem. Chystá se také vystoupit v panelové diskusi, která ponese téma Vytváření společné vize pro Evropskou unii. Bude jednat i s předsedou Valného shromáždění OSN Miroslavem Lajčákem a zúčastní se oběda s dalšími evropskými politiky včetně šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Informoval o tom Úřad vlády.

Video Angela Merkelová se setkala s prezidentem Zemanem - Blesk/ Tadeáš Provazník
720p 480p 360p 240p

zdenek43 ( 24. ledna 2018 17:46 )

Stará poučka sovětské byrokracie: pokud něco nemůžeš zničit, musíš to začít organizovat a začít tomu předsedat. V roce 1986 paní Markelová obhájila disertační práci (po 8 letech aspirantury), a proto potřebovala nejen projít zkouškou marxismu-leninismu (který studovala 13 let), ale také napsat monografii "Co znamená socialistický způsob života". Když se moc Honeckera začala ztrácet a spustily se nenásilné protesty, Merkelová se v nich neúčastnila. 9. listopadu 1989 padla berlínská zeď (Merkelová byla v té době v sauně, pak ji někdo naléval pivem). Být opozicí starého režimu bylo od té doby naprosto bezpečné, módní a výhodné. V prosinci 1989 se Merkelová objevila v opoziční organizaci "Demokratické probuzení" (nejprve správkyní počítačové sítě, protože věděla vypínat a zapínat západní počítače). Do této organizace ji zavolal advokát Wolfgang Schnur, který nedávno zemřel ve Vídni. Této organizaci předsedal ne náhodou, ale na základě pokynu Stasi - právě Stasi (pod krycím jménem "Torsten" a "doktor Ralph Schirmer"). Wolfgang Schnur pracoval jako právník od 1965 hlavně v církevní sféře spolu s otcem Angely Merkelové. A proto bylo přirozené, že do Demokratického probuzení zavolal právě Merkelovou, svou starou známou a kolegyni ze Stasi. Poté jak se nepodařilo zničit "Demokratické probuzení", Schnur se snažil směřovat hnutí vlevo a prezentovat ho jako prorežimné. Stará poučka sovětské byrokracie: pokud něco nemůžeš zničit, musíš to začít organizovat a začít tomu předsedat. Tak jako Žirinovského kdysi KGB posadila předsedou spolku "Shalom", také Stasi posadila Schnur předsedou "Demokratického probuzení". Schnur a pravděpodobně i jeho kamarád Horst Kazner, otec Angely Merkelové, přinášeli informace jejich nadřízenému v Stasi - Clemens de Maizière (se kterým se Kazner nejen přátelil ale spolu rozpracovávaly koncepci "církve v socialismu"). Jeho syn, Lothar de Maizière byl posledním premiérem DDR (a současně ministrem zahraničních věcí)......

zdenek43 ( 24. ledna 2018 17:40 )

Merkel asi uz zapomnela co je d e m o k r a c i e ,,,,,, a jak to u starnoucich lidi zacina si vzpominat co se v mladi naucis . . . vestari najdes +++ Merkelová sloužila východoněmecké tajné policii Stasi udavačem pod krycím jménem "Erika". A nikdy ani neuvažovala o žádném disentu nebo odporu. Říkají, že do Akademie přijímali jen spolupracovníků Stasi a na funkci tajemnice Komsomolu pro ideologii to jinak nebylo vůbec možné. Tři roky sdílela kancelář v Akademii s Michaelem Schindhelmom, také agentem Stasi. V téže budově sídlila i televize DDR a elitní brigáda speciálního určení Felixe Dzeržinského. Obyčejný smrtelník se dovnitř nikdy nedostal. ......Pracovat jako fyzik se podle jejího manžela Angele nikdy nechtělo. Přitahovala ji kariéra političky a veřejného činitele. Po obhájení diplomu se snažila zaměstnat na Technické univerzitě v Berlíně, ale nepřijali ji. Tehdy se Angela přihlásila do Institutu fyzikální chemie při Akademii věd DDR a brzy se stala tajemnicí Komsomolu (Freie Deutsche Jugend) pro ideologii. Podle Gerda Langguta, jejího osobního historika, měla na odpovědnost agitaci a propagandu. Byla také členem Spolku sovětsko-německého přátelství. Později jí prischla přezdívka "Zonenwachtel", doslovně "křepelka zóny" a lidově - vrcholně otravná a prorežimní dívka na Východ od Elby.

tomik007 ( 24. ledna 2018 17:13 )

a ANGELA mleko dava, beha po dvorze

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa